Täälläkin projektit etenee siihen malliin että talven aikana olis tarkotus ostaa läjä kallista särmättyä säilykepurkkia. Vielä on Mepun myyjä kutsumatta paikalle, tällä viikolla sovittiin treffit Antin, Arskan ja Tornumin myyjien kanssa. Urhoollisesti aion tuonne -76 mallin ~80 hl Sampsan koneiston tilalle sujauttaa 200-250 hl kaapin, saas nähdä kuinka äijän (tai pojan kai oikiastaan

) käy. Kuivattavaa itsellä tällä hetkellä 70 ha, naapureilta jokunen kymmenen ja pinta-alan kasvua on näköpiirissä reilun 100 ha kieppeille niin tarttis tehrä jotain, nykysin kuivuri aika paha jarru puintiaikaan.
4x3 pohjalla oleva paketti siis kyseessä ja nykyisen koneiston takaa ajattelin purkaa kaks siiloa pois ja uus kaappi 'tasalattialle' ja elevaattori vanhaan monttuun, kaatosuppilo muuttamattomana ja pihalle jatketaan betonilaatalla tyhjäystilaa. Vanhoja siiloja jäis 6 x 240 = 1440 hl ja kaveriksi pihalle alkuun yksi ~1500 hl pyöreä pönttö ja täyttösysteemit ja pohjien teko siten että on valmiina optio toiselle samanlaiselle. Kuinka matalaan kulmaan uskaltaa täyttöputkia alkaa virittelemään, vai onko se suosiolla laitettava ruuvi pöntön täyttöön? Maastosta sais toiselle pöntölle vähän apua... Koneistomalli on väkisinkin mallia leveä ja matala jos/kun sen tuonne vanhaan pakettikuivuriin tunkee. Korottaakin vois, mutta kun tuo katto on enemmän tai vähemmän kiinteää mallia niin luulen että joutuis purkuhommiin koska ei tuo kyllä tuolta ehjänä nostamalla pois tule.
Seuraavia on harkittu ja omien mittausten mukaan pitäis mahtua kohtuudella:
1. Antin MF3 pohjalla 2+2 kennoa, ~250 hl. Näyttää ihan laadukkaalta vehkeeltä, mutta paljon huonoa toisaalta kuullu putkien laadusta ja syöttölaitteen ongelmista.
2. Arskan S-malli 230 hl. Maine on jotenkin huono, mutta ei tuo nyt luonnossa mitenkään sen ihmeellisemmältä vehkeeltä näytä. Syöttölaite ilmeisesti aika hyvä, mutta kuivaustehosta vahitelevia kommentteja.
3. Tornumin tuplakuivuri 2 x 125 hl. Tässä selviäis pienemmällä uunilla, mutta muuten oudoin lintu. Ilmeisesti näissä ei oo ajateltu että viljan pitäis kiertää kuivauksen aikana, kun tuohan on koko pömpeli lämpökennoa periaatteessa? Syöttölaite vaikuttaa kuvissa oudolta, kuinkahan tuo toimii märällä viljalla? Pärjäis pienemmällä uunilla paremmalla käyttösuhteella, se vähän houkuttelee tähän.
4. Mepun RCW malli jostain RCW200-300 välistä johonkin 250 hl tilavuuteen. En päässyt aivan selvyyteen voiko tämmöstä rakentaa alipaineisena? Ainoa mistä en oo vielä edes myyjän kanssa jutellut..
Minkä kokoista elevaattoria suosittelisitte käytännössä tuommoseen? Myyjähän tietysti myy vaikka semmosen millä täyttyy kaappi 5 minuutissa, mutta onko esimerkiksi 60 t/h kokoluokka riittävä vai kannattaisiko laittaa suoraan pykälää isompi? Minkälaisiin tehoihin siilojen täytössä päästää jos joutuu laittamaan kierukan työntämään ylämäkeen? Automatiikkaa ajattelin laittaa täyttöautomatiikan verran, kaapinvaihto vähän hankala toteuttaa tuolla siilostoratkaisulla, tosin tuossakin joutuu jotain loihtimaan kun monttu liian pieni. Ajattelin lähinnä että voisi ensin vedättää puoli kaappia, kipata montun täyteen ja lähteä puimaan ja automatiikka täyttää loput...
Tulipahan varsinainen epistola, mutta kysyvä ei tunnetusti tieltä eksy

Yrityksenä minimoida niitten 'miksei tehty niin ja niin' lauseiden määrä 5-10 vuoden päästä...