Jokaisen mielipiteille/ideoille avoin keskustelupalsta, maatalouden eri aiheista. Tule mukaan keskustelemaan. Jollet ole vielä rekisteröitynyt, paina rekisteröidy-tekstiä alapuolella.
Hei, olen tehnyt laskenta mallitilan viljelysvaihtoehtoista tänä keväänä. Siellä voi verrata mitä eri kasvit tuotta, meneekö tappiolla vai voitolla. Laskenta voi kopioida ja syöttä omat arvot omasta tilasta, konekannan alkaen. Siellä voi myös verrata eri viljelyskenariot rinnakkain. Laskenta on tehty C-aluelle mutta on mahdollista muutta tuet että se sopii AB-alueelle myöskin. Paljon ohjeita olen myös kirjoittanut sinne. Minulla on ollut apua kääntäminen niin että laskenta on kyllä paljon parempi ymmerrettävä kuin mitä minä nyt yritän kirjoittaa. Smile
Linkit mene Google docs:in laskentaohjelmaan online missä minun laskenta löytyy. Sitä voi kopioida omaan google tilille jos on rekisteröity ja sen jälkeen syöttää omat luvut:
Rubinjo kirjoitti:Kiitos! Äärimmäisen mielenkiintoista settiä!
Tässä on kyllä sisältöä "tukipuntari potenssiin 3". Tällä tosiaan pystyy laskemaan eri skenaarioiden lopputuloksia, ei pelkkiä tukien optimointeja. Pitää pyöritellä tätä paremmalla aikaa, jospas vaikka tulisi jotain kysyttävää - tai jopa kehittävää kommentoitavaa.
Suurkiitokset jo tässä vaiheessa!