Hy-line kanat.
Valvoja: Farmari-ryhmä
-
maketake82
- Luokka: 50 hv., takaveto
- Viestit: 73
- Liittynyt: 26 Tammi 2008, 21:41
Hy-line kanat.
Olisko jollakin kokemusta uudesta hy-line,valkoisista kanoista.Itsellä virike häkit,mut myös lattia puolen kokemukset kiinnostaa jos niitä löytyy?
Re: Hy-line kanat.
Mulla on nyt toiset ruskiat hy linet virikehäkis, oon ollu niihin tyytyväänen, ei kait sitä uutta valkoista ole vielä kukaan läpi ole munittanu?
Re: Hy-line kanat.
Kokemuksia Hy-line ruskeasta 8 parvelta lattiakanalassa. Alkuun toimi tosi hyvin Vencomatic kanalassa, uusi rotu ja paikallinen kasvattaja. Mutta tuntuu että vuosi vuodelta menee huonommaksi, aivan kuin Isa-brown. Osasyy on kasvattajan vaihdoksessa, mutta tämänvuotinen ongelma muninan ruuhkautuminen(munat munittu ennen klo 8.00) ja tästä johtuva suuri lattiamunan määrä on luultavasti jalostuksellinen (jalostettu virikehäkkiä suosivaksi).