Pahasti rikkaisen rypsin lajittelu myyntikuntoon?

Yleinen keskustelua kasviviljelystä. Viljalajikkeista, tuotannosta, laadusta, ym...

Valvoja: Farmari-ryhmä

tikkat3
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 119
Liittynyt: 10 Maalis 2011, 17:59

Pahasti rikkaisen rypsin lajittelu myyntikuntoon?

Lukematon viesti Kirjoittaja tikkat3 »

Rypsin ruiskutus meni viime vuonna täysin pilalle ja rypsin seassa on todella paljon paskaa,näin suoraan sanottuna. K-Maatalouden viljamiehen neuvo oli,että kannattaa viedä naapurikuntaan eräälle rahtilajittelijalle.On kuulemma suht halpaa ja tietty itselle vaivatonta.Tämä samainen k-maatalouden mies sanoi,että rypsi on hyvin ongelmallinen lajiteltava ja sanoi myös,että joku oli tehnyt oikein kokeen rypsin lajittelusta ja hyöty oli käsittääkseni pienehkö.

Mitä mieltä olette,mitä tuolle rypsierälle kannattaa tehdä?
Avatar
Mikama
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 298
Liittynyt: 24 Elo 2007, 10:15
Paikkakunta: Salonseutu

Re: Pahasti rikkaisen rypsin lajittelu myyntikuntoon?

Lukematon viesti Kirjoittaja Mikama »

Jos on mahdollista, niin vie muutama ämpärillinen lajittelijalle ja siitä tavarasta sitten uusi näyte. Siinä sen sitten huomaa kannattaako lajitella vai ei.

Itse tein sen virheen, että vedin vaan vehnäsihdillä rapsin läpi. No eihän se pienempiä rikkoja vienyt ja tilityksessähän se näkyi heti. Sitten käväisin hakemassa lajittelijaan rypsisihdin ja lajittelin loput sillä. Kuorman pitäisi kohta puoliin lähteä, joten sitten näkee tuloksen. Tietty näytteenkin voisi viedä jo, mutta myyntiin nuo jokatapauksessa menee. Ainakin silmämääräisesti rikkoja lähti aikasta paljon pois!
Avatar
aurajokilaivuri
Luokka: >500hv
Viestit: 1133
Liittynyt: 04 Loka 2005, 14:16
Paikkakunta: Aurajokivarsi

Re: Pahasti rikkaisen rypsin lajittelu myyntikuntoon?

Lukematon viesti Kirjoittaja aurajokilaivuri »

tikkat3 kirjoitti:'Tämä samainen k-maatalouden mies sanoi,että rypsi on hyvin ongelmallinen lajiteltava ja sanoi myös,että joku oli tehnyt oikein kokeen rypsin lajittelusta ja hyöty oli käsittääkseni pienehkö.
Huonosti lähtee rikat rypsin seasta lajittelijalla, tai sitten lähtee rypsitkin. Rapsi on hiukan helpompi isomman siemenen vuoksi. Parhaiten on tuntunut toimivan se että ennen kuivausta kierrättää muutaman tunnin tuoreena kuivurissa ja esipuhdistaja täysillä. Tässä vaiheessa talvea tuo ei tietysti ole enää mahdollista. Spiraalilajittelijalla ilmeisesti saisi parhaiten rikkasiemenet pois kuivasta tavarasta jos moisen laitteen jostain sattuisi löytämään.
Vastaa Viestiin