Ravinnetasot herne-ohralle

Yleinen keskustelua kasviviljelystä. Viljalajikkeista, tuotannosta, laadusta, ym...

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
Kaupoi
Luokka: >500hv
Viestit: 980
Liittynyt: 26 Joulu 2004, 21:48
Paikkakunta: Nivala

Ravinnetasot herne-ohralle

Lukematon viesti Kirjoittaja Kaupoi »

Minkäverran typpeä saa laittaa herne(yli50%)-ohra-seokselle? Joo ei ole paras mahollinen seospari, mutta kokeillaan pienellä alalla. Maalaji Kht. PeltotukiPro näyttää herneen eri "kasvityypeille" 45 tai 70Kg/ha. Tuolle herne-yli-50% lupaa laittaa 70kg, mutta mitä ymppiehdot sanoo? Oppaista olen löytäny vain tuon 45Kg rajan.
Fosforia saanee laittaa herneellekki sen karjanlantapoikkeuksen salliman 15Kg/ha, minkä ehdot tämä lohko täyttää.
Avatar
Jari
Luokka: >500hv
Viestit: 3510
Liittynyt: 05 Touko 2005, 10:05
Paikkakunta: K-Pohjanmaa

Re: Ravinnetasot herne-ohralle

Lukematon viesti Kirjoittaja Jari »

Kaupoi kirjoitti:Minkäverran typpeä saa laittaa herne(yli50%)-ohra-seokselle? Joo ei ole paras mahollinen seospari, mutta kokeillaan pienellä alalla. Maalaji Kht. PeltotukiPro näyttää herneen eri "kasvityypeille" 45 tai 70Kg/ha. Tuolle herne-yli-50% lupaa laittaa 70kg, mutta mitä ymppiehdot sanoo? Oppaista olen löytäny vain tuon 45Kg rajan.
Fosforia saanee laittaa herneellekki sen karjanlantapoikkeuksen salliman 15Kg/ha, minkä ehdot tämä lohko täyttää.
Fosforia ja ehkä kaliakin maksimit, typpeä startiksi 30kg. Ohra kyllä vallannee kaiken, joku 20% riittäisi ihan mukavasti, kuitenkin ohra olisi valmiissa seoksessa suhteessa suuri osa. Ilmeisesti aiot laittaa karjanlantana typen, varaudu siihen että kasvuaika suht pitkä :)

Hyvä että kokeilet pienellä alalla, rikantorjunta joko erittäin kallista tai tehotonta.
Puhdasta hernettä ois tarkoitus kylvää tänäkin kesänä, halpa kasvinsuojelu ja lannoitteeksi reilu annos starttifosforia. Tuollakin kasvaa liikaa pituutta, sitä kun saisi jarrutettua että pysyisi Karita pystyssä :? :?
Avatar
Kaupoi
Luokka: >500hv
Viestit: 980
Liittynyt: 26 Joulu 2004, 21:48
Paikkakunta: Nivala

Re: Ravinnetasot herne-ohralle

Lukematon viesti Kirjoittaja Kaupoi »

Ehkä ilmaisin asiani huonosti. Ympäristötuen ehtojen sallimaa maksimityppimäärää kyselin.
Karjanlannalla tarkoitus hoitaa lannoitus kyllä. Herne jos menee lannoitevantailla, niin sitten ei apulantaa saisikaan samalla kylvettyä.
Kylvömäärä ehkä herne 120 + ohra 120kg/ha.
Kasvinsuojeluksi pelkkä MCPA 0,5L/ha.
Vastaa Viestiin