massikan startti

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

majaranta
Luokka: Puutarhatraktori
Viestit: 6
Liittynyt: 04 Elo 2011, 08:01

massikan startti

Lukematon viesti Kirjoittaja majaranta »

Massikka 390 vanha startti heitettiin veke kun rupesi vetelee viimesiään. Onkohan tossa uudessa ikh:n halpis startissa jotain vikaa vai missä mättää kun pikkasen ennen kun massikka hörähtää tulille kuuluu semmonen ihmeellinen korina, vaikee kuvailla sitä ääntä mutta loppuu kyllä sekunnin päästä aina. Sitä ääntä ei kuulu jos starttaa sammusnappi ylhäällä, ihan normaali startin äänet. Vaikeesti selitetty mutta kuitenkin hemmetin outo ja häirtitsevä ääni.

Ensimmäinen uusi ikh:n startti piti viedä pois kun startti jäi pyörimään alhaisilla akkujännitteillä vaikka avaimesta starttaamisen lopetti
andypoge
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 240
Liittynyt: 23 Elo 2005, 11:45

Re: massikan startti

Lukematon viesti Kirjoittaja andypoge »

Virtalukko antaa starttisolenoidille liian huonoa sähköä. Laita apurele startin viereen solelle.
dbfi
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 245
Liittynyt: 18 Touko 2012, 11:53

Re: massikan startti

Lukematon viesti Kirjoittaja dbfi »

andypoge kirjoitti:Virtalukko antaa starttisolenoidille liian huonoa sähköä. Laita apurele startin viereen solelle.
Eikö releestä olisi apua jos startti ei lähtisi kunnolla pyörittämään moottoria (solenoidi ei jaksa painaa vetoratasta vauhtipyörän hampaille ja kytkeä startille sähköjä)? Ymmärsin että nyt startti pyörittää normaalisti mutta ikään kuin jää päälle eli se jousi ja ratasmekanismi ei vedä starttia pois hampailta kun moottorin nopeus ylittää startin nopeuden (tai jotain sellaista).

Tuossahan mainittiin että ääni kuuluu kun avaimesta on päästetty ja siinä tilanteessa ei voi olla kyse jännitehäviöistä solenoidin ohjauksessa.
majaranta
Luokka: Puutarhatraktori
Viestit: 6
Liittynyt: 04 Elo 2011, 08:01

Re: massikan startti

Lukematon viesti Kirjoittaja majaranta »

kyllä startti lähtee pyörittää vauhtipyörää ilosesti, ei siinä ongelmaa ole..... ongelma taitaa olla siinä että se jää pyörittää sitä vielä sen jälkeen kun massikka hörähtää tulille

ois kiva tietää vaan onko vika startissa vai sitten jossain virtalukon jännitehäviös....
Avatar
nuffieldmaster
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 458
Liittynyt: 30 Joulu 2006, 18:16
Paikkakunta: Ilomantsi
Viesti:

Re: massikan startti

Lukematon viesti Kirjoittaja nuffieldmaster »

Noita IKH startteja on kohta puolenkymmentä varastonnurkassa plus takuuaikana palautetut. Paskaa tavaraa :evil:
jomikko
Luokka: Hevosaura
Viestit: 17
Liittynyt: 17 Loka 2010, 23:41

Re: massikan startti

Lukematon viesti Kirjoittaja jomikko »

Näitä halpastartteja on juu nurkissa. Ei ole Intialainen* esikuviensa veroinen, mutta kun halvalla saa!

*tulee niitä IKH:lle vissiin muistakin itäisista maista.
Avatar
suregrip
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 147
Liittynyt: 15 Syys 2008, 20:48
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

Re: massikan startti

Lukematon viesti Kirjoittaja suregrip »

Iskra taitaa olla parhaasta päästä mitä tällä hetkellä on saatavilla uusia Massikkaan. Toinen ehkä tämä LucasElektrik, itsellä ei kokemusta kylläkään. Just laitoin 6280:iin uuden Iskran 4.2 kilowattisen vaihdestartin, iloisesti tuntuu veivaavan. 275:ssa ollut n. 6 vuotta 3.0 kW Iskra ja hyvin pelittää sekin toistaiseksi. Tuota 4.2 kW mallia saa molemman kätisenä eli sopii vanhempiin ja uudempiin Verkuihin. Esim. 6400-sarjan kuutosissa tuo kai on ollut jo tehdasasenteisena.
Jorma Samuli
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 194
Liittynyt: 26 Elo 2007, 12:38

Re: massikan startti

Lukematon viesti Kirjoittaja Jorma Samuli »

Eli jos ääni kuuluu sillon kun kone hörähtää eli moottorin pyörintänopeus ylittää startin nopeuden?
Siinä tapauksessa siellä vonkuu bendix systeemi,eli se vapaakytkin siinä startin hammaspyörän takana. Kerran vaihdoin ikh starttiin alkuperäisen apostolin bendixin,makso melkeen yhtä paljo ku koko startti mutta pelasi sen jälkeen. Vie takuuseen ja vaadi uusi.
Kokemukseni mukaan ihan kuraa ne ikh startit. Varaosa liikkeet välittää vaihtolaitteita,hommaa sellainen.
Wilpertti
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 2
Liittynyt: 04 Joulu 2011, 08:21

Re: massikan startti

Lukematon viesti Kirjoittaja Wilpertti »

Ongelmia myös IKH startin kanssa. Alkuperäiseen Lucakseen oli vaihdettu pari vuotta sitten IKH solenoid. Solenoidi kärähti ja hiiltyi viime vuoden lopulla. Kiireessä hain sitten korvaavan IKH startin ja hyvin lähti käyntiin, tosin stattauksen lopussa kuuluu ikävä ääni, juuri niin kuin bendix ei palauttaisi riittävän nopeasti. Laitoin sitten ajallaan alkuperäisen Lucaksen kuntoon: purettu, puhdistettu voideltu ja uusi alkuperäinen solenoid. Nyt käynnistyy hienosti ja oikein nätisti Lucaksella.
Laperi
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 32
Liittynyt: 31 Heinä 2010, 21:28

Re: massikan startti

Lukematon viesti Kirjoittaja Laperi »

Kenenkään täyspäisen ei pitäisi ostaa IKH:n osia traktoriin. Halpoja hankittaessa, mutta niitä menee 3-4 kertaa enemmän kuin alkuperäisiä. Mulla Valtrasta meni IKH:N startti reiluun vuoteen.
Vastaa Viestiin