Maatilan öljysäiliöden tarkastukset

Keskustelua maatalouden tuotantorakennukista ja niihin liittyvistä koneista, asioista ja ratkaisuista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

aurauskeppi

Lukematon viesti Kirjoittaja aurauskeppi »

Veikkaisin että valuma-allas tai altaalliset säiliöt tulee pakollisiksi lähitulevaisuudessa. Jotkut on jo rakentaneet melko prameita rakennelmia.
Täälläpäin ei pohjavesialueella saa maahan laittaa enää minkään valtakunnan säiliötä.
Murtola_Lasse
Luokka: >500hv
Viestit: 1049
Liittynyt: 17 Joulu 2004, 15:27
Paikkakunta: Marttila
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Murtola_Lasse »

Meille tehtiin 10v. sitten valumaaltaalla varustettu polttoainekoppi.

http://www.murtola.com/galleria/display ... p?pos=-412
Viimeksi muokannut Murtola_Lasse, 20 Marras 2005, 10:12. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
turkki
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 384
Liittynyt: 13 Heinä 2005, 12:27
Paikkakunta: Pohjanmaa

Lukematon viesti Kirjoittaja turkki »

eepi kirjoitti:Ajattelin ensi keväänä tarkastaa ja huollattaa omat säiliöt..
Miten se huolto käytännössä menee? Farmtoolsia meinasin käyttää..
Ne hakee säiliöt? Täynnä/tyhjänä? Jos tyhjänä pitäs olla niin kuinka ootte säilönyt öljyä sillä välin vai ootteko ajoittanut huollon ennen öljytilausta?
Ja sitten ne tarkastaa/huoltaa säiliöt ja palauttaa ne laskun kera..
Kertokaa lisää kokemuksia..

Meillä tehtiin joskus siten että säiliön päältä hitsattiin luukut tukkoon, jalat leikattiin pohjasta pois ja siirrettiin päälle. Pohjaan tehtiin uudet täyttöaukot ja pumpun liittimet.

Sitten koko komeus maalattiin ja otettiin uudestaan käyttöön puoli kierrosta pyörähtäneenä. Entinen yläosa on nyt säiliön pohjana...
Avatar
hullujussi
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 171
Liittynyt: 31 Tammi 2005, 21:06
Paikkakunta: siikajoki

Lukematon viesti Kirjoittaja hullujussi »

tuli uus säiliö ostettua. pistin vanhan viereen ja vaihtoin maat alle. pitänee ens keväänä vaihta amaat muuallekkin siihen viereen ku entisestä säiliöstä valunu maahan vaikkei edes vuoda.
8050
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 110
Liittynyt: 01 Elo 2005, 22:54
Paikkakunta: Äetsä
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja 8050 »

minä tarkastutin 2 öljysäiliöö tänä syksynä tarkastus oli 200e ja toinen kun oli syöpynyt niin se pinnoitettiin sisältä jollain oliko se ny inerta tai joku sinne päin se makso jotain 300 hujakoilla kun se hiekkapuhalsi sen sisältä hienosti kävi se imas öljyt kyytiin tarkastuksen ajaks ja sitten lorautti takasin kun homma oli ohi
Avatar
Rubinjo
Luokka: >500hv
Viestit: 2591
Liittynyt: 17 Tammi 2005, 22:28
Paikkakunta: Halikko www.toivontila.fi
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Rubinjo »

8050 kirjoitti:minä tarkastutin 2 öljysäiliöö tänä syksynä tarkastus oli 200e ja toinen kun oli syöpynyt niin se pinnoitettiin sisältä jollain oliko se ny inerta tai joku sinne päin se makso jotain 300 hujakoilla kun se hiekkapuhalsi sen sisältä hienosti kävi se imas öljyt kyytiin tarkastuksen ajaks ja sitten lorautti takasin kun homma oli ohi
Minkä niminen yritys?
8050
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 110
Liittynyt: 01 Elo 2005, 22:54
Paikkakunta: Äetsä
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja 8050 »

säiliöhuolto veli-matti ojala noormarkku
Avatar
em
Luokka: Hevosaura
Viestit: 10
Liittynyt: 13 Syys 2005, 23:26
Paikkakunta: Keski-Suomi

Lukematon viesti Kirjoittaja em »

omat säiliöt 1800 ja 3000l,kunnossa vielä,mutta pitäis kohta tehdä jotain. Nevalle ostetaan 5000l:n säiliö valuma-altaalla(tulee pakolliseksi jossain vaiheessa).Aika arvokkaita noi uudet säiliöt on,5m3:n pytyn hintahaarukka 4000-5200€ samoilla varusteilla.
nuppi
Luokka: 50 hv., takaveto
Viestit: 58
Liittynyt: 15 Tammi 2006, 01:06
Paikkakunta: Valkeala

Lukematon viesti Kirjoittaja nuppi »

Itellä suunnitelmissa tehä esim. 3mm pellistä valuma allas,ritilä päälle ja sen verta pitkä siitä altaasta että myös jäteöljy pöntöt saa samaa katoksee löpöpytyn perää...ja vielä räystään alle vaikka rautavarasto...
JP
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 176
Liittynyt: 12 Joulu 2005, 20:08
Paikkakunta: Satakunta
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja JP »

http://www.farmools.fi
Soittelin tuonne pari viikkoa sitten. 4 motin pytyn peruskunnostus n.680€ sis alv+rahdit. Pari viikkoa pytty olisi reissussa.
10-80
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 33
Liittynyt: 05 Kesä 2005, 20:03

säiliöt

Lukematon viesti Kirjoittaja 10-80 »

syksyllä vaihettiin molemmat tankit uusiin,uudet on 3000l tankkeja valuma-altailla.jos tollanen vanha tankki rupee vuotaan niin maksaa helposti monta tuhatta euroa jälkien siivous
mikko.v
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 21
Liittynyt: 16 Maalis 2006, 16:06

Lukematon viesti Kirjoittaja mikko.v »

No pari vuotta sitten käytettiin säiliö farmtoolsilla kunnostettavana. Valuma allasta ei ole, säiliö on parrujen päällä murske kentällä. Katoksen rakentamista on tullut suunniteltua, mutta saa nähdä että joutaako vielä tulevana suvena sitä väsäämään.
pingu
Luokka: Puutarhatraktori
Viestit: 8
Liittynyt: 30 Joulu 2005, 22:26

Lukematon viesti Kirjoittaja pingu »

-Justus- kirjoitti:Täällä Lahden seudulla on firma joka tarkastaa farmarisäiliöitä. Viime kesänä olin kaverin luona kaivinkonetöissä, kun ko. firman auto tuli "tarkastamaan" säiliöt. Katselin toimintaa vierestä.
En muista firman nimeä, mutta kaksi nuorta miestä ja liikkuivat vanhalla sinivalkoisella säiliöautolla. Touhu oli varsin kummallisen näköistä, ensin kiireellä pumpattiin 3 säiliötä autoon tyhjäksi, sen jälkeen vedettiin tupakkaa ja naureskeltiin puolisen tuntia. Mitään suojaimia ei edes laitettu päälle eikä ollut pienintäkään aikomusta tarkastella lähemmin säiliöitä.
Kun isäntä tuli paikalle, sanoivat että 'toi pikkusäiliö sun kannattaa hävittää'. Kaverini kysyi kahden muun mahdollista elinikää ja oliko pahoja syöpymiä, vastaus: 'kyllä noi vielä menee mut kannattaa maalata päältä'. Kumpikaan ei ollut säiliön sisään katsonut.
Tässä vaiheessa vasta toinen haki autosta (ultraääni?-) mittarin ja sojotti sillä säiliön päälle ja sanoi 'kato nyt tää näyttää vielä yli 3 mm:n vahvuutta.'
Aivan, siitä yläosasta.
Tässä vaiheessa alkoi jo ihmetyttää ja kysyin että millaisen tarkatusraportin tästä saa. Johon vastattiin: 'Nää on kuitenki omistajan vastuulla ettei sillä paperilla mitään tee.' Aika uskomatonta.
Lopuksi kun vanhat löpöt laskettiin takaisin säiliöihin, kysyin että onko se nyt puhdasta (kun kaverin mukaan olivat luvanneet maksaa hyvityksen likaisesta löpöstä ja viedä pois) Tähän mestarit sanoivat että 'Joo toi (auto) suodatti sitä koko ajan tossa'.
Niin varmasti, auto nimittäin oli sammuksissa odotusajan.
Ja vielä pisteenä iin päälle puintiaikana kaverilta loppui öljy kesken ja ihmetteli että sitähän piti olla ainakin 1500 litraa vielä.
Niinpä niin, mihin lienee kadonnut.
Tämä kusetus maksoi 300 euroa sis. alv. Kynällä kirjakaupan kuittipohjalle tehdyllä kuitilla ilman yhteystietoja.
Annoin kaverille reilusti palautetta sinisilmäisyydestä.
Olkaa muut varovaisia.
Lienee kyse samasta firmasta joka kävi tarkastamassa meillä muutaman pytyn. Itse olin toimintaan kokolailla tyytyväinen, ei menny lainkaan noin kuin yllä. Oli todnäk eri miehetkin. Kaverit teki kokoajan hommia enkä amatöörin silmin siitä mitään huomauttamista löytänyt, vahdin kokoajan :) . Löpötkin palautuivat takaisin. Sain tarkastuksista asialliset asiakirjat, sisältäen syöpymät jne milleinä esitettyinä. Tiedä sitten onko todistuksista lopunperin mitään hyötyä jos löpöt jostain syystä maahan lorahtaa. (viranomaisille/vakyhtiölle) . Mut onhan JOKU todistus että asia on mielessä on ollut... Hinta oli "korkeahko" 200 euroa pytty, sis alvin.

Oma mielipiteeni on ettei säiliötä pysty silmämääräisesti tarkastamaan tarpeeksi hyvin. Toki itse aika ajoin, kun pytty tyhjä, ne pohjasta puhdistamme ja pintapuolisesti tarkastamme. Sain myös hyvän vinkin, inertan, joka sivellään pohjakartioon. Sen olisivat kyllä saaneet sinne levittää. Se jäikin touhusta ainoaksi miinukseksi. Oli meinaan niin hirveetä hommaa että ohhoh... Ilman kunnon maskia olis taju lähtenyt...
Avatar
Auts
Luokka: >500hv
Viestit: 800
Liittynyt: 16 Helmi 2007, 17:47
Paikkakunta: Etelä-Suomi-> Kanta-Häme-> Janakkala

Lukematon viesti Kirjoittaja Auts »

Ainakin kun vanhempi isäntä kyseli tarkastushintoja, päätyi uuteen säiliöön. Kuivurin säiliön voisi ehkä vaihtaa isompaan jossain vaiheessa.
Timppuli
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 300
Liittynyt: 16 Helmi 2007, 19:54
Paikkakunta: Pohjois-pohjanmaa

Lukematon viesti Kirjoittaja Timppuli »

mä käytin säiliön peruskunnostuksessa viime kesänä farmtoolsilla. hyvää jälkeä ja ihan suht edullisesti. pitää vielä tuo toinen käyttää kans kunhan se tyhjenee.
Vastaa Viestiin