Surkeimmat peruslohkot

Yleinen keskustelua kasviviljelystä. Viljalajikkeista, tuotannosta, laadusta, ym...

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
turkki
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 384
Liittynyt: 13 Heinä 2005, 12:27
Paikkakunta: Pohjanmaa

Surkeimmat peruslohkot

Lukematon viesti Kirjoittaja turkki »

Kun on nyt listattu suurimpia lohkoja niin kertokaas vähän toisesta ääripäästä, eli kuinka pieniä tai muusta syystä huonoja peltolohkoja löytyy ?

Omista lohkoista pienin on 0,10 ha. Alle 1 ha lohkoja minulla on kaikkiaan 21 kpl. En ole kuitenkaan kokenut niitä kauhean vaivalloisiksi, koska lähes kaikki pikkulohkot ovat kuitenkin salaojitettuja, maalajiltaan hyviä, nelikulmaisia ja esteettömiä (ei paaluja, kiviä tms...). Ja jossakinhan sitä kesantoakin on oltava, nämä sopivat siihen erinomaisesti.

Lähes kaikki pikkulohkoista ovat sellaisia että maasto ei salli niiden yhdistämistä toisiin lohkoihin jollei rupea siirtelemään jokia, naapureiden tontteja tai yleisiä teitä.

Useat niistä ovat myös näkyvillä paikoilla, kuten oman / vuokranantajien pihan välittömässä läheisyydessä tai maanteiden varsilla joten niitä on hoidettava jo ihan maaseutumaisemankin vuoksi.

Omista lohkoistani kaikkein kurjimpana pitäisin erästä 1,47 ha palaa jonka muoto muistuttaa lähinnä Z-kirjainta, sillä on noin 15 isoa kiveä ja metsä varjostaa lähes joka suunnasta. Tämä pala onkin ollut yhtäjaksoisesti kesantona siitä lähtien kun Suomessa on maksettu jotain kesannoinnista, eli siis jo vuosia ennen EU:ta. Kesantoniiton kun tekee kerran vuodessa niin muita töitä ei tälle lohkolle enää kaipaa :lol:
Avatar
6265
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 287
Liittynyt: 26 Marras 2005, 19:02
Paikkakunta: miehikkälä
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja 6265 »

0.19ha on pienin jos kasvimaata 0.03ha ei lasketa :D
Avatar
O.J.
Luokka: >500hv
Viestit: 1684
Liittynyt: 01 Syys 2005, 21:42
Paikkakunta: Koillis-Savo

Lukematon viesti Kirjoittaja O.J. »

No mulla nyt ei paljoa muita olekaan kuin otsikon lohkoja...

Pienin tosiaan 0.14ha ja nyt on ollut muutamia vuosia osin perunalla. Alle puolen hehtaarin lohkoja ~10kpl. Pari surkeinta lohkoa laitoin puunkasvuun, kun muuttivat kylätien kulkemaan siitä vinoittain halki. Tällä hetkellä kaikki lohkot ovat salaojissa ja yhtään kierrettävää kiveä ei enää ole, viime syksynä lähti viimeiset murikat vuokralohkolta. Niitä pienempiä kyllä riittää siitäkin edestä :evil:

Lohkokoosta ja niiden määristä johtuen pientareiden niittoon kuluu hehtaaria kohden todennäköisesti keskimääräistä viljelijää enemmän aikaa :)

Harukselliset sähköpylväät ovat pahoja, yhdellä alle 1ha:n lohkolla on kaksi linjaa vierekkäin. 4 pylvästä, joista yks A-pylväs ja pari vuotta sitten siinä oli vielä kaksi harusta. Harukset lähtivät, mutta pylväs on edelleen nätisti lähellä pellon nurkkaa ja sen ympäri ei pääse kuin pelkällä traktorilla.

Toisaalta noissa lohkoissa ei yhdessäkään ole sellaista maalajia, että se voi kuorettua ja tulvavaaraa ei täälläpäin ole :wink:
Avatar
Make
Luokka: >500hv
Viestit: 951
Liittynyt: 12 Touko 2005, 21:24

Lukematon viesti Kirjoittaja Make »

0,17 ha kolme sarkaa, alapäässä ei ole rumpuja sarkaojissa. Ollu vuokralla vuodesta 1975. Parikertaa on heinä korjattu, että saatu kesantokelpoiseksi.
U-kirjaimen muotoinen 0,65, jossa kahdessa kulmassa sähkötolppa 4 m kulmasta lävistäjän suuntaan on myöskin kesannolla. 18 kpl alle hehtaarin peruslohkoa.
Suurin peruslohko sentään tasan 28 ha.
Avatar
Kaupoi
Luokka: >500hv
Viestit: 980
Liittynyt: 26 Joulu 2004, 21:48
Paikkakunta: Nivala

Lukematon viesti Kirjoittaja Kaupoi »

Pienin peruslohko on 0,14ha. Alle hehtaarin lohkoja löytyy 8kpl. Enimmillään pyykkejä löytyy yhen pellon(6,75ha) reunoilta 19kpl. Pelto on tosin 3:ssa peruslohkossa (tie ja kanava menee läpi...), joista yhellä lohkolla(3ha) on 10 nurkkaa, joista vain yhen pystyy ajamaan kylvökoneella tai auroilla nostelematta. Keskeltä tätä lohkoa löytyy vielä toistaiseksi latokin (:
Avatar
Jari
Luokka: >500hv
Viestit: 3510
Liittynyt: 05 Touko 2005, 10:05
Paikkakunta: K-Pohjanmaa

Lukematon viesti Kirjoittaja Jari »

O.J. kirjoitti:Lohkokoosta ja niiden määristä johtuen pientareiden niittoon kuluu hehtaaria kohden todennäköisesti keskimääräistä viljelijää enemmän aikaa :)
Sama homma.

Omissa (ns.vanhoissa) pelloissa sekä suuria että jokunen pikkupläntti mutta muodoiltaan hyviä ja kaikki salaojissa. Omaa maata noin 75% pinta-alasta mutta työtä näistä ehkäpä 40% kokonais peltotyöajasta8)

Toissa syksynä tuli ostettua lisää peltoa ja tuli vajaa 10kpl 0.08ha-0.50ha lohkoja mukana :? Samoin vuokramaissa sattuu paljonkin pieniä lohkoja,sekä erittäin sekavia mutta nämä kaikki kesannossa,muutama lohko sellaisia että huh huh... Urakoitsija hoitaa niiton joten en ole edes traktorilla pelloilla käynyt,harmikin sinänsä kun tällainen yleensäkin mahollista :?

Noita alle hehtaarin lohkoja 20-30 välillä,suurin osa kesannossa mutta tässä omalla kylällä "pakko" viljellä pieniäkin lohkoja kun maat alueen parhaita eikä raaski pitää kesannolla. Toisaalta suorakylvö helpottaa tajuttomasti näiden lohkojen viljelyäkin.

Itte tehty valtavasti töitä omien maiden lohkokoon kasvattamiseksi,kaivinkone käytössä sekä syksyisin että keväisin kun lohkoja parannellaan. Ostomaat tai vuokramaat teettää poikkeuksetta paljon enemmän töitä hehtaaria kohden,mutta ei auta valittaa kun niitä yleensäkään on joskus harvoin saatavilla!

Jos tilakoko ei olisi melkein kolmin kertaistunut EU-aikana,lohkoko olisi todella hyvä alueeseen nähden, erittäin tiheä asutus tekee pelloista väkisinkin pieniä.

Tossa kuva omalta kylältä,omista suurin lohko oikealla metsän siimekseen ulottuen: http://www.terraserver.com/imagery/imag ... pan&OL=Off


Pienien ja hankalien lohkojen viljelyssä hankalinta ruiskuttaminen kun kasvuston seassa pitää seikkailla,onneks ruisku vain 15m leveä. Naapuri laittoi kuulemma 32m leveän,sillä olisi suorastaan hankalaa pikkulänteillä mutta toisaalta tulisi kierroksella valmista monellakin lohkolla :D
Avatar
Maalaispoika
Luokka: >500hv
Viestit: 637
Liittynyt: 12 Elo 2005, 18:14
Paikkakunta: Jalasjärvi

Lukematon viesti Kirjoittaja Maalaispoika »

Alle ha paloja on 7 kpl ja niistä pienimmät on 0,46 ha. Suurinkaan lohko ei ole kuin 6,56 ha, joten maisemat vaihtuu liukkaasti. Eipä pääse kyllästymään yhteen lohkoon.
Avatar
Wilpo
Luokka: >500hv
Viestit: 1670
Liittynyt: 16 Joulu 2004, 20:09
Paikkakunta: Marttila www.maatalousfoorum.fi
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Wilpo »

Pienin lohko on 0,11ha. Lohko aívan talon vieressä. Onneksi ei ole ojia ympäri, helpottaa huomattavasti, kun peltotyöt hoituu ohimennen tässä pikkusaralla. Seuraavaksi pienin onkin jo 2.06ha
Avatar
Agronautti
Luokka: >500hv
Viestit: 516
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 09:39
Paikkakunta: Kymenlaakso & P-Savo
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Agronautti »

Pienin on 0,7ha, jossa pari sähköpylvästä ja "monimutkainen", mutta maalaji on hyvää hietaa. Tämän saisi kylläkin valtaojan putkituksella liitettyä toiseen lohkoon, jolloin tulisi 2,0ha lohko..ei ehkä vielä tuon takia kannata putkittaa...

Huonoin on 0,99ha lohko joka on monimutkainen, maalaji surkeaa hiesua, märkä koska tiekunnan rummut päin v.... ja metsä varjostaa. :evil:

Alle 1 ha lohkoja 2kpl.
Kaikki pellot omia, mutta mulla vuokralla :-)
Avatar
Jorma
Luokka: >500hv
Viestit: 1479
Liittynyt: 26 Tammi 2005, 15:22
Paikkakunta: Pori

Lukematon viesti Kirjoittaja Jorma »

Huonoin lohko on maalajiltaan hiesusavea, miltei kaikki muut em. maalajia sisältävät lohkot on kesannolla. Pinta-ala on 1.4ha ja suorakaide eli ihan hyvä muuten. Pienempiäkin lohkoja löytyy, mutta maalajit näillä sitten parempia.
spider
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 123
Liittynyt: 16 Marras 2005, 23:58
Paikkakunta: Länsi-Siperia

Lukematon viesti Kirjoittaja spider »

Pinta-ala 20 a. Kiilava; toisesta päästä noin 5 metriä leveä ja toisesta noin 20, pituutta sitten reilut 150.
Vastaa Viestiin