Iso 2600 näppä 8700 € (keskipakoissiivet) pikkunäppä alennusvaihteella tilattuna 6500 € viime vuonna.tumemies kirjoitti:Jos joku tietää kertoisiko 260 näpän hintaa alvillisena , ja alennus vaihteella ?
Uutta linkoa
Valvoja: Farmari-ryhmä
- nuffieldmaster
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 458
- Liittynyt: 30 Joulu 2006, 18:16
- Paikkakunta: Ilomantsi
- Viesti:
Re: Uutta linkoa
Re: Uutta linkoa
Kellään kokemusta nuista Oxsa linoigsta? Täältä löytyy videokin koneesta. Kone agriassa oli esillä, näytti melko järeeltä, mitä nyt nopeesti vilkasin.
Lainaus sivulta:
Lainaus sivulta:
"Snow 285 linko mallin suunnittelussa on lähtökohtana on ollut lingon soveltuvuus raskaaseen urakointikäyttöön. Rakenteet on mitoitettu kestämään jatkuvaa rasitusta vaativissa olosuhteissa, kaikki on mitoitettu hieman ”yli”, jotta voimme olla varmoja että linko kestää."
Re: Uutta linkoa
Kiitos tiedosta nuffieldmaster!
itsellä olisi lingon hankinta ensitalvelle ajankohtainen mutta haluan kerralla ostaa sellaisen millä tekee jotain, esim kestää kivet ja kovemmat ajot! esim metsäautoteitä ja sitte nuoska kohtuudella läpi . ei leviä mikään jatkuvasti ja helpot terän vaihdot ja toimivat luukku systeemit.
oxsasta on paljon ollut puhetta toisellakin foorumilla ja hyvähän se on mutta turhan leveä moneen paikkaan. kestävyys todella hyvä ja kokoa ja paino löytyy. kokemusta ei muuta ole kuin juttelin ko. tuotteesta myyjän kanssa. joku jatkakoon tästä!
oxsasta on paljon ollut puhetta toisellakin foorumilla ja hyvähän se on mutta turhan leveä moneen paikkaan. kestävyys todella hyvä ja kokoa ja paino löytyy. kokemusta ei muuta ole kuin juttelin ko. tuotteesta myyjän kanssa. joku jatkakoon tästä!
-
Sekatyömies
- Luokka: Polkutraktori
- Viestit: 4
- Liittynyt: 17 Joulu 2012, 20:05
Re: Uutta linkoa
No jos semmosta metsätiellä kestävää linkoa haluat nii unohda jo suorilta se näppä. Melko samoja tilkkupaloista koottuja tekeleitä kun Leppälingot. Tuttava osti viimesyksynä 2600 näpän (normaaliruuvilla,alennusvaihteeton) ja ensimmäisillä ajoilla sai heittosiivet solmuun, aika pettymys oli. Ja keskipakosiivellisessäkin mallissa kuulemma heittolavat kiinteät ?
Re: Uutta linkoa
Huki on kolmatta talvea käytössä.Sekatyömies kirjoitti:No jos semmosta metsätiellä kestävää linkoa haluat nii unohda jo suorilta se näppä. Melko samoja tilkkupaloista koottuja tekeleitä kun Leppälingot. Tuttava osti viimesyksynä 2600 näpän (normaaliruuvilla,alennusvaihteeton) ja ensimmäisillä ajoilla sai heittosiivet solmuun, aika pettymys oli. Ja keskipakosiivellisessäkin mallissa kuulemma heittolavat kiinteät ?
http://www.oulaistenmetallityo.fi/?q=node/2
On toiminut kaikenlaisella lumella,myös erilaiset nuoskat.Tukkoonkin saa,jos vetää pihasta nuoskaa lunta lingon täyteen,luukut on kiinni ja linko pyörimässä.En kehota kokeilemaan.
Eli PTO pois päältä,jos vetelee lingolla nuoskaa esim. pihasta jossa ei voi lunta mihinkään puhaltaa.
Sellainen ongelma on välillä ollut,että vaikka kuinka puhdistaa käytön jälkeen,tuppaa pyörivän peräsiivikon ja suojalevyjen väliin jäämään lunta,joka jäätyy ja seuraavalla kerralla on jäätynyt ja jumissa ja saa rautakangella hakata.
-
Sekatyömies
- Luokka: Polkutraktori
- Viestit: 4
- Liittynyt: 17 Joulu 2012, 20:05
Re: Uutta linkoa
No eikös ne pysty Hukistakin pois heittämään ? Runnin lingoissahan on takaseinä pyörivä ja saman tyyppiset kannet siellä takana ainakin uutena ollut, monesta otettu varmaan juurikin tuon lumen kerääntymisen ja jäätymisen takia pois.
Re: Uutta linkoa
Liittyisköhän tuo pakkautumisngelma tuohon lumien vetelyyn luukut kiinni ? Itellä ei nimittäin ole koskaan ollut tuommosia ongelmia ja kuitenkin monenlaista lunta on tullut 2008 vuodesta lähtien Hukilla lingottua. Köyhänä otin lingon yhdellä hydraulisylinterillä ja toisaalta olen todennut kätevämmäksi että puhallussuunnan saa helposti vaihdettua. Vähillä lumilla on aika sama linkoaako yhdellä vai kahdella luukulla, yhtä vaivattomasti tuntuu ainakin pakkaslumi menevän läpi.
Re: Uutta linkoa
Sekatyömies kirjoitti:No eikös ne pysty Hukistakin pois heittämään ? Runnin lingoissahan on takaseinä pyörivä ja saman tyyppiset kannet siellä takana ainakin uutena ollut, monesta otettu varmaan juurikin tuon lumen kerääntymisen ja jäätymisen takia pois.
Runni oli aiemmin,minusta siinä ei tämä ollut ihan näin paha ongelma,vaikka samantyylinen siinäkin.Täytyy varmaan suojalevyt rapsia pois,kerran olen irrottanut ja moskalla hakkasin jäät irti.
Yksi kummallisuus Hukissa on pieni nostokorkeus,ei vaan nostolaitteessa vara riitä.Hangessa ajellessa (siis kun ei aio lingota) kasaa lunta,eikä meno onnistu.
-
Tumppi81
- Luokka: yli 100 hv
- Viestit: 122
- Liittynyt: 10 Maalis 2012, 14:01
- Paikkakunta: Pohjois-pohjanmaa
Re: Uutta linkoa
Tuossa ois yks vaihtoehto pika säädön tekemiseen hukissa.
Re: Uutta linkoa
Ottakaas joku videoa kun linkootte hukilla nouskaa,alkaa kiinostaa huki,kun alatalkkari alkaa olemaan tiensäpäässä(alennusvihdemalli),miten hukissa matala siipi onko hyvä vai huono?
Re: Uutta linkoa
viime yönä oli semmosta nuoskaa mikä ei menny hukista läpi... kesken ajon piti välillä nostaa linko ylös ja työntää lumet ojanpenkalle.[kalz] kirjoitti:Ottakaas joku videoa kun linkootte hukilla nouskaa,alkaa kiinostaa huki,kun alatalkkari alkaa olemaan tiensäpäässä(alennusvihdemalli),miten hukissa matala siipi onko hyvä vai huono?
toinen ongelma tapaus hukille on +5 kelin vetinen loska, paukuttaa ihan stanasti!
nykyjään hukille löytyy jo kilpailijoitakin. jos uutta ostaisin niin ostaisin starkin. oxissa on ollu jotain pikkuhäikkää. ovat lähetelleet tehtaalle korjaukseen niitä.
Re: Uutta linkoa
Monelle V malliselle lingolle on ongelmallinen tapaus jos on vaikkapa jääpolanteen päälle satanut pakkaslunta ja sen päälle sataa vettä tai sataa loppulumet nuoskana. Silloin ei taida muu kuin ruuvilinko niellä lunta satavarmasti. Hukissakin kun on kaarevat siivet, niin se pakkaa lunta hieman enemmän kuin suorasiipiset versiot. Toki reilun kokoinen heittokammio taas auttaa asiaa jos vertaa pienemmän kokoluokan linkoihin.
Tuo lapojen paukutus esiintyy tietyllä lumityypillä ja se on niveliä kuluttavaa. Siksi ne rasvanipat olis hyvä olla olemassa ja kannattais ruutata välillä niveliin rasvaa.
Hukin siipi on matalahko kevättalvesta kun penkka nousee siiven reunaa korkeammalle. Ratkaisu olisi irrotettava vallileikkuri, jota en ainakaan itse ole nähnyt niin tarpeelliseksi että olisin sellaista rakentanut.
Tuo lapojen paukutus esiintyy tietyllä lumityypillä ja se on niveliä kuluttavaa. Siksi ne rasvanipat olis hyvä olla olemassa ja kannattais ruutata välillä niveliin rasvaa.
Hukin siipi on matalahko kevättalvesta kun penkka nousee siiven reunaa korkeammalle. Ratkaisu olisi irrotettava vallileikkuri, jota en ainakaan itse ole nähnyt niin tarpeelliseksi että olisin sellaista rakentanut.
Re: Uutta linkoa
haastelin tuossa äijien kanssa. ei mennyt kuulemma eiliset ja toissapäiväset lumet oxastakaan, eikä teittisestä. ainut mikä toimi oli iso tonkvanni.
Re: Uutta linkoa
Torstai aamuna Itä-Suomessa linkoamassa, lämpötila +2C ja yllättävän hyvin meni läpi. Ainut ongelma suojan aikaan on liukkaat michelinin renkaat. Etupää pitää kun on trygin kevytketjut, mutta takaset meinaa hakea ojanpohjia.
http://www.youtube.com/watch?v=PuFJgIi23sA
http://www.youtube.com/watch?v=PuFJgIi23sA
Re: Uutta linkoa
Kun meillä on kullakin omat näkemykset "parhaasta" lingosta, niin perustelkaa mikä on hyvää ja huonoa? Jos voisit toivoa niin minkälainen olisi täydellinen linko??