Trimblessä määritetään asetuksista antennin etäisyys puomista sekä koneen tyyppi, onko ajettava,hinattava vain nostolaitteissa.Sv kirjoitti:Pitäisi hankkia ajo-opastin, pääasiallinen käyttö tulisi ruiskun lohko-ohjaukseen ja Trimble CFX tai Leica Mojo on vaihtoehtoina. Paljon olisi kysyttävää. Onko asetuksissa mahdollista määrittää etäisyys antennista puomiin ja mitenkä käyttäytyy, kun ajetaan esim 45 asteen kulmassa päisteeseen vrt. suoraan päisteeseen. Onko jotakin muuta, mitä pitäisi ottaa huomioon. Tämä tulee Hardin 6500 Controlleriin ja hinta Trimblelle ja Leicalle käytännössä sama, onko suosituksia? Kiitos jo etukäteen.
Automaattiohjauksessa määritetään myös antennin korkeus maasta, taka-akselilta, akseliväli, ohjauksen nopeus ts. kuinka paljon kierros ratissa vaikuttaa ohjaaviin renkaisiin.
JOS olisi lohkoautomatiikka käytössä, kone tietää täsmälleen missä puomi menee, lisäksi koneelle syötetään lohkojen lukumäärä sekä haluttu limitys (??), jääkö lievä hauki vai onko peitto aina täydellinen.
Itsellä ei ole lohkoautomatiikkaa, mutta automaattiohjaus. Näkisin automaattiohjauksen paljon tärkeämpänä kuin lohkoautomatiikan, kokemusta noin 3000ha:n ruiskutuksista plus muut ajot. Voi seurata työkonetta ihan täysillä, ei tartte vilkuilla eteenpäin, riittää että seuraa kiilassa näyttöä/peltoa ja sulkee/avaa lohkoja tarpeen mukaan. Päisteessä toki kiire, mikäli sopivasti vino. Pitää hakea oikea ajoura sekä avata lohkoja. Kuitenkin enemmän käyttöä automaattiohjauksella kuin lohkoautomaatiolla, toki molempi parempi ehdottomasti