Mun vehnämaissa ei Logran+Oxitril tehonnut mataraan. Tai tehosi mutta matarat virkosivat ja nostelevat nyt 'rihmastojaan' jo tähkien tasalle. ..ttu..stana..prkl..
Edesvastuutonta markkinointia, koska aineen tehoa ylistettiin juurikin mataran osalta. Kasvinsuojeluoppaassa luvataan erinomaiset tehot kaikkiin kevätviljojen rikkoihin. Mullakin ohrat ja kaurat ajettu Toolerilla jonka teho mataraan 100 %.
Lisäksi aine ei näemmä tehoa hevonhierakkaan, jota on näemmä jonkin verran. Tuon torjuntaan en ole oikeastaan aiemmin edes paneutunut koska nähtävästi muilla aineilla siihen tehoa löytyy. Tai ainakin ensikertaa pellosta kyseistä rikkaa löysin.
Vajavaisen tehon lisäksi aine selvästi vikuutti kasvustoa. Alalehdille ilmaantui ruiskutuksen jälkeen vaaleita laikkuja, tiedä sitten onko kyseessä normaali ilmiö Logranille? Ruiskutushetkellä esillä olleet lehdet olivat täysin laikuston peittämiä. Ruiskutusajankohta oli kesäkuun alussa ennen ensimmäistä helleaaltoa joten olosuhteet olivat oikein otolliset ja rikat olivat taimettuneet hyvin.
Omalta osalta tuli näin tehtyä yhdellä kertaa kaksi käsittelyä L+O:lla: ensimmäinen ja viimeinen.