Välijäähdytin traktoriin

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
Wilpo
Luokka: >500hv
Viestit: 1670
Liittynyt: 16 Joulu 2004, 20:09
Paikkakunta: Marttila www.maatalousfoorum.fi
Viesti:

Välijäähdytin traktoriin

Lukematon viesti Kirjoittaja Wilpo »

Onko jollain kokemuksia välijäähdyttimen jälkiasennuksesta traktoriin? Kuinka suuri tehonlisäys tuli asennuksen jälkeen?

Seuraavassa linkissä on paja mikä tekee traktoreihin ja muihin laitteisiin välijäähdyttimiä. Saa näköjään asennettua sivulle, eteen ja päälle.
http://www.intercooler.fi/?p=intercooler&l=fi
Avatar
Carnivor
Luokka: >500hv
Viestit: 1502
Liittynyt: 28 Tammi 2005, 12:54
Paikkakunta: VS kv. 1B

Lukematon viesti Kirjoittaja Carnivor »

Mersuforumilla on paljon turbo-juttua esim: http://mersuforum.net/forum/viewtopic.php?t=4483

Välijäähdytin on taatusti toimivampi viritys kuin joku magneetti polttoaineputken ympärille. :D Tehonlisäystä voi arvioida vertailemalla tehdasmalleja coolerilla ja ilman.
Avatar
Wilpo
Luokka: >500hv
Viestit: 1670
Liittynyt: 16 Joulu 2004, 20:09
Paikkakunta: Marttila www.maatalousfoorum.fi
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Wilpo »

Carnivor kirjoitti: Välijäähdytin on taatusti toimivampi viritys kuin joku magneetti polttoaineputken ympärille. :D Tehonlisäystä voi arvioida vertailemalla tehdasmalleja coolerilla ja ilman.
Tuntuu että magneeteista haetaan mitä ihmeellisimpiin asioihin jotain ihmeapua.. Kohta varmaan virvelöidään magneettiuistimilla kaloja. ;)

Itellä on vain kokemusta välijäähdyttimen asennuksesta oman auton nokalle. Ja tämäkin oli alkuperäisen pienen jäähdyttimen muuttamiseksi isommaksi. Tuloksena oli rata-ajossa testattu imulämpöjen pysyminen 30-45 asteen nurkilla ja kun vakiolla imulämmöt meni yli 70 asteen.
Huonokuva auton jäädyttimestä keulalla: http://www.murtola.com/galleria/display ... m=65&pos=4
Fiatagri
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 268
Liittynyt: 26 Helmi 2005, 11:20
Paikkakunta: Anjalankoski

Lukematon viesti Kirjoittaja Fiatagri »

onko kukaa hullu virittäny satakymppii coolerii?
110-90
Luokka: Puutarhatraktori
Viestit: 7
Liittynyt: 28 Tammi 2006, 21:32

Lukematon viesti Kirjoittaja 110-90 »

ku satakymppiii laittaa coolerin nii varmaan kannattaa vahvemmat männät et kestäää paremmin...
Avatar
Hervast
Luokka: >500hv
Viestit: 671
Liittynyt: 01 Touko 2005, 15:45

Lukematon viesti Kirjoittaja Hervast »

Itte olen ymmärtänyt asian silleen, että ihan vakioon turbotraktoriin ei coolerin lisäämisellä olisi kovin suurta vaikutusta, tietty kesäkuumalla täytös paranee kun kone saa viileämpää ilmaa. Sitten kun ahtopainetta lisätään ilma kuumenee enemmän ja cooleri tulee todella tarpeeseen.
jarska
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 112
Liittynyt: 20 Marras 2005, 18:17
Paikkakunta: alajärvi

Lukematon viesti Kirjoittaja jarska »

Jos koneen "jälkiturbottaa" niin ois hyvä laittaa cooleri. Parantaa koneen kestoa mikäli ei taasen käännetä vielä lisää sitä syöttöruuvia :twisted:
mika
Luokka: >500hv
Viestit: 620
Liittynyt: 27 Elo 2005, 13:25

Lukematon viesti Kirjoittaja mika »

juuri päin vastoin kun110-90 sanoi. eli ennemmin niitä turbomäntiä tarvii ilman cooleria olevassa virityksessä, männät on ahtaalla kun ilma on kuumaa.

cooleri helpottaa 110:n mäntien oloa kummasti. lisäksi löpön kulutuskin varmasti laskee.
hogi
Luokka: >500hv
Viestit: 947
Liittynyt: 12 Tammi 2005, 15:23

Lukematon viesti Kirjoittaja hogi »

Jep, kyllä se niin on, että cooleri viilentää imuilmaa ja sitä kautta parantaa koneen kestävyyttä.

Tuo Intercoolerin mies on varmasti yksi pätevimpiä alallaan Suomessa.
mika
Luokka: >500hv
Viestit: 620
Liittynyt: 27 Elo 2005, 13:25

Lukematon viesti Kirjoittaja mika »

raatikainen se pätevin on. intercoolerin mies ehkä traktori asennuksissa osaavin, mutta raatikaiselta saa paremmat coolerit :-)

kele kun pitäs saada 8400:een cooleri. tilan ahtautta keulalla (keulasäiliö) eli joku muu sijoituspaikka pitäis keksiä...
Avatar
Maalaispoika
Luokka: >500hv
Viestit: 637
Liittynyt: 12 Elo 2005, 18:14
Paikkakunta: Jalasjärvi

Lukematon viesti Kirjoittaja Maalaispoika »

mika kirjoitti:raatikainen se pätevin on. intercoolerin mies ehkä traktori asennuksissa osaavin, mutta raatikaiselta saa paremmat coolerit :-)
Missäspäin tuollainen raatikainen on? Mua on kans ruvennut polttelemaan, että pitäisiköhän laittaa 6610 jontikkaan cooleri, jos se auttaisi kesäiseen lämmön nousuun. Paljonkohan tuollainen paketti maksaa?
mika
Luokka: >500hv
Viestit: 620
Liittynyt: 27 Elo 2005, 13:25

Lukematon viesti Kirjoittaja mika »

onko jontikassa syöttöjä lisätty? kaverin 6100 samanlainen. turbon laiton jälkeen ei lämmöt pysy kurissa, eikä sitä tehoakaan nyt mahottomasti ole...no, vaihtoon läks ilman ahdinta...

tuolta löytyy cooleria:

http://www.jl-import.fi/phpBB2/viewtopi ... 59cd2de273
Avatar
Maalaispoika
Luokka: >500hv
Viestit: 637
Liittynyt: 12 Elo 2005, 18:14
Paikkakunta: Jalasjärvi

Lukematon viesti Kirjoittaja Maalaispoika »

mika kirjoitti:onko jontikassa syöttöjä lisätty? kaverin 6100 samanlainen. turbon laiton jälkeen ei lämmöt pysy kurissa, eikä sitä tehoakaan nyt mahottomasti ole...no, vaihtoon läks ilman ahdinta...
On siihen pariin otteeseen laitettu, nyt on noin 150 heppaa moottorissa. Turbohan tuossa on vakiona, mutta silppurivaunun vedossa meinaa lämmöt määrätä vauhdin, varsinkin jos on kuuma keli.
Avatar
Jari
Luokka: >500hv
Viestit: 3510
Liittynyt: 05 Touko 2005, 10:05
Paikkakunta: K-Pohjanmaa

Lukematon viesti Kirjoittaja Jari »

Maalaispoika kirjoitti: On siihen pariin otteeseen laitettu, nyt on noin 150 heppaa moottorissa. Turbohan tuossa on vakiona, mutta silppurivaunun vedossa meinaa lämmöt määrätä vauhdin, varsinkin jos on kuuma keli.
Kumma juttu,onkohan yleistäkin 6610:ssä? Onko isommissa isompi jäähdytin tms? Kuitenkin aika lievästi viritetty.

6410 (125hv) ei saa lämpenemään millään,toki lämpö nousee hiukan korkeammalle kuin normaalisti mutta ei liikaa kun kaikki pelissä esim. niittäessä.

Lämpeneekö 6420?
Avatar
Maalaispoika
Luokka: >500hv
Viestit: 637
Liittynyt: 12 Elo 2005, 18:14
Paikkakunta: Jalasjärvi

Lukematon viesti Kirjoittaja Maalaispoika »

Jari kirjoitti:Kumma juttu,onkohan yleistäkin 6610:ssä? Onko isommissa isompi jäähdytin tms? Kuitenkin aika lievästi viritetty.

Lämpeneekö 6420?
Tuos meidän 6610:ssä on kyllä aina ollut tuo "ominaisuus", että meinaa käydä kuumana, niin moottori kuin peräkin. +30 lämmintä ja kärry rupiaa täyttymään, niin silloin ollaan jo aivan punaisen rajoilla.

6420 ei ole vielä koskaan niin lujalla ollutkaan, että olisi saanut lämpöjä nousemaan. Niittokoneella ei saa ahdistamaan kovassakaan heinässä ennemmin kuin tippuu penkiltä ja boksilla saa tarvitaes lisää hönkää. Pitää tänä keväänä kokeilla äestää sillä, niin siinä se selviää.
Vastaa Viestiin