Mikä puutos
Valvoja: Farmari-ryhmä
Mikä puutos
Eräällä lohkolla ohran lehdet kellastuvat kärjistään ja toisella puolen lehtä väri saattaa olla punaisen/violetin värinen. Lohko on muistaakseni hienoa/karkeaa hietaa ja ph hyvä tai erinomainen. Lohkolla myös mangaaninpuutetta, mutta tämä on jotenkin erilaista. Pahimmat oireet korkeimmilla paikolla ja ojan reunoissa. Jo kolmas vuosi peräkkäinja tuntuu pahenevan. Pari vuotta luulin, että tuli kylvöissä jotain mokattua. Kolme vuotta sitten perusmuokkaus oli kultivointi, viime vuonna syyskyntö ja nyt kevätkyntö.
Muuten kylvökset ihan ok, mutta tällä yhdellä lohkolla tämä vaiva. Tuleeko mitään mieleen?
Täytyy ainakin ottaa hiven analyysit syksyllä.
Muuten kylvökset ihan ok, mutta tällä yhdellä lohkolla tämä vaiva. Tuleeko mitään mieleen?
Täytyy ainakin ottaa hiven analyysit syksyllä.
Re: Mikä puutos
en tiä mut aja litra multiplea rikkaruiskutuksen yhteydessä varoiksi.
Re: Mikä puutos
Tuli jo ajettua ihan ennen rikkaruiskutusta kun näytti niin pahalle. Ehkä vähän auttoi.Joozeppi kirjoitti:en tiä mut aja litra multiplea rikkaruiskutuksen yhteydessä varoiksi.
Re: Mikä puutos
Samanmoista on yhdellä lohkolla, mielestäni kyse on typenpuutteesta, syitä sitten voi olla useampia ehkä kuitenkin tuossa omassa tapauksessa märkä hapeton maa ja kova kasvu/juuristo jäänyt kehityksestä jälkeen. Kahteen kertaan lannoitetut kohdat on ainakin selkeästi parempia.
Re: Mikä puutos
http://www.farmit.net/farmit/fi/03_kasv ... /index.jsp
Farmitissa tarkasti ravinnepuutoksien oireet.
Farmitissa tarkasti ravinnepuutoksien oireet.
Re: Mikä puutos
Mulla oli viime kesänä yhdellä ohralohkolla myös jotakin mystistä ravinnepuutosta. Mukana taisi olla lievästi lehtien kärkien kiertymistä yms. värimuutoksia ja ennen kaikkea heikko kasvu ja pensominen. Ajoin siihen ensiksi multiplea rikka-aineen kanssa. Ehkä lievä hetkellinen virkistävä vaikutus. Sitten reilusti myöhemmin kasvuston näyttäessä edelleen heikolta hommasin Yaran super lehtiravinne tms. (oiskohan nykyinen nimi folicare super), sellaista jauhemaista ainetta, ja terästin sitä muutamalla kilolla ureaa per hehtaari. Tuo coctail tehosi, mutta ruiskutushetki oli sen verran myöhäinen, että ei siitä kunnon kasvustoa tullut. Vaikutti kuitenkin pätevältä aineelta tuo superlehtiravinne (tai sitten urea...). Itse veikkailen näin jälkeenpäin fosforin puutetta tuolla lohkolla.