Syksyinen Traktoritapahtuma Ilomantsissa 26.9.09

Ilmoita, keskutele ja kerro tarina maatalouden / metsätalouden eri tapahtumista/matkoista ympäri maailmaa.

Valvoja: Farmari-ryhmä

Alueen säännöt
Ilmoita viestiketjun otsikossa selkeästi tapahtuman nimi, paikka ja aika. On suotavaa, että jokaisesta eri tapahtumasta tehdään oma keskutelu.
Avatar
nuffieldmaster
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 458
Liittynyt: 30 Joulu 2006, 18:16
Paikkakunta: Ilomantsi
Viesti:

Syksyinen Traktoritapahtuma Ilomantsissa 26.9.09

Lukematon viesti Kirjoittaja nuffieldmaster »

Kuva
Paikalla nähtävissä traktoreita työssä, piikkipyörä Fordsonista kaksi viikkoa sitten luovutettuun Valtraan, maamoottoreita sekä sään salliessa moottorivarjoliitäjät tapahtumailmatilassa.

Rantasalmen mäkivetokisojen raskaimman sarjan ykkönen tulee paikalle Ford 8700 (n. 500 hv), minipulleri pörriäinen yms...

Mukana Polovelan Papattajat ja Pielisen Pulling kalustoineen.


Tapahtuma talkoilla järjestetty ja ilmainen.

Tervetuloa!

Ps. Traktorin tuojille paikalla tarjotaan kaffet ja makkara, sekä myöhemmin lähetetään tapahtumasta koostettu DVD.
Avatar
perfekt
Luokka: >500hv
Viestit: 1639
Liittynyt: 19 Joulu 2004, 19:41
Paikkakunta: Loimaa
Viesti:

Re: Syksyinen Traktoritapahtuma Ilomantsissa 26.9.09

Lukematon viesti Kirjoittaja perfekt »

Olikos kuvia Nuffeista ? Jossain ???

Nimimerkillä nuoruuttaan pilannut BMC 3 , 4 , 6 syl British Motor Company laitteilla aikaan ennen Basildonin Pommeja ,,,,,,,

Ei nyt aivan Farmallien tasoa ; International Harvester Company Chicago Mutta koneita Kumminkin kuten Cumminskitkin :lol: 8)
Avatar
nuffieldmaster
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 458
Liittynyt: 30 Joulu 2006, 18:16
Paikkakunta: Ilomantsi
Viesti:

Re: Syksyinen Traktoritapahtuma Ilomantsissa 26.9.09

Lukematon viesti Kirjoittaja nuffieldmaster »

Olikos kuvia Nuffeista ? Jossain ???
Tapahtumassa olleista?
Löytyy, mutta hieman myöhemmin... laitan sitten linkin...


Asiaan:


Suur kiitokset kävijöille ja tukijoille!

Paikalla kävi äkkiä arvioiden noin 250 - 300 henkeä.
Traktoreita oli paikanpäällä 25 joista 6 kynti kyntönäytöksessä.

Sää oli alkuun hieman kostea, joka varmasti verotti kävijämäärää. Onneksi illasta alkoi aurinkokin näkyillä.

Pielisen Pullingin väki repäisi, ja tuli ajamalla Nurmeksesta! Suurkiitos kun he tulivat paikalle. Samoja jälkiä pitkin saapui paikalle myös Polovelan Papattajat. Papattajien leiriin meni sitten päivän hitain kärrin veto, että nopein tyhjänä nousu. Kilpailuhan ei meillä päivän teemana ollut, vaan puhdas hauskanpito. Hauskaa tuntuikin sekä yleisössä, että talkooporukassa olleen.

Kiitos myös Ilomantsilaisille, tuupovaaralaisille, koverolaisille ja tohmajärveläisille traktorintuojille, sekä peräkärrien lainailijoille!

Yleisöä paikanpäälle saapui kauempaakin ihan päätä kauten tulemaan.
Mukava että tämä kiinnosti niin paljon, ja mitä kuulin niin maksoi vaivan!

Mahtava tapahtuma kaikenkaikkiaan, oli ilo tätä järjestellä!

Kuvia tulee nettiinkin, ja videota juutubeen, traktorintuojille lähetetäänkin sitten koostettu DVD kotio.
Vastaa Viestiin