Noniin,kuivurikauppa tehtynä,toimitusviikko 13 ja sakkopykälänä tonni per viikko. Reilusti alle vuosi riittää viivästystä,toivon että tulee ens jouluksiRubinjo kirjoitti:Siis ootko saanu niihin kauppakirjoihin jotain sakkopykäliä? Näinhän normaaliyritysmaailmassa käsit. toimitaan.Jari kirjoitti:Mulla ollut tiukat ukaasit kaupanteossa mikäli kone luvataan toimittaa "ennen sesonkia".
Uusi kuivuri
Valvoja: Farmari-ryhmä
- Maalaispoika
- Luokka: >500hv
- Viestit: 637
- Liittynyt: 12 Elo 2005, 18:14
- Paikkakunta: Jalasjärvi
-
sunnuntaifarmari
- Luokka: yli 100 hv
- Viestit: 149
- Liittynyt: 27 Helmi 2007, 23:43
- Paikkakunta: Keski-Savo
Lievä investointitahti! Lämpökeskus, ks-ruisku, kuivuri ja mitä muuta lie lyhyen ajan sisään. Ja uusi puimurikin polttelee?!Maalaispoika kirjoitti:Jarihan nyt vallan innostui, kun lehmät lähtivät.Jari kirjoitti:Noniin,kuivurikauppa tehtynä,toimitusviikko 13
Mutta niinhän se on, että siihen on investoitava, mistä raha tulee. Ja mulla se ei ole maatalous! Silti sitäkin tulee kehitettyä, vaikka vastaavan rahan sais muualla poikimaan paremmin. Järjenvastaista!
Ja siis noiden Jarin investointien mielekkyyttä en epäile, pitkän tähtäimen juttuja ovat ja olosuhteet varmaan vähän eri kuin vaikkapa itsellä!
Innostunut ja innostunut,investoinnit maltillisempia kuin edellisinä vuosina kun itte en ollu kuin osakkaana. Tasaisesti tavoite investoida,ei ny mitään ihmeellisiä summia. Uusi,pienehkö vario ventti suoralla kaupalla ois saman arvoinen kuin nää investoinnit ja nää jakantuu kahdelle vuodelle. Eli pieniä mutta tärkeitä investointeja jatkoa aatellensunnuntaifarmari kirjoitti:Lievä investointitahti! Lämpökeskus, ks-ruisku, kuivuri ja mitä muuta lie lyhyen ajan sisään. Ja uusi puimurikin polttelee?!Maalaispoika kirjoitti:Jarihan nyt vallan innostui, kun lehmät lähtivät.Jari kirjoitti:Noniin,kuivurikauppa tehtynä,toimitusviikko 13
Mutta niinhän se on, että siihen on investoitava, mistä raha tulee. Ja mulla se ei ole maatalous! Silti sitäkin tulee kehitettyä, vaikka vastaavan rahan sais muualla poikimaan paremmin. Järjenvastaista!
Ja siis noiden Jarin investointien mielekkyyttä en epäile, pitkän tähtäimen juttuja ovat ja olosuhteet varmaan vähän eri kuin vaikkapa itsellä!
Omat investoinnit on todella pieniä verrattuna kavereihin,tavoite sama...
Kuivuri Mepun 365.
Re: Uusi kuivuri
KV:ssä esitelty systeemi vierekkäisistä kuivureista, joista toinen kuivaa, toinen jäähdyttää,vuorotellen, tuntuu jutun perusteella viksulta. Ja etenkin se, että hakkeella kuivaaminen olisi näin yksinkertaisempaa.
-
Pelto-Jussi
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 317
- Liittynyt: 12 Joulu 2007, 20:41
- Paikkakunta: Saviseutu
Re: Uusi kuivuri
Kannattaisi miettiä sen kuivurin uunin kanssa sellainen ratkaisu, että saa jälkikäteen lisätyksi/muutetuksi käyttämään näitä kotoisia polttoaineita kuten haketta, turvetta ja mahdollisesti myös kaikenmoista viljanroinaa.
Öljy tuskin halpenee niin paljoa, etteikö hyvä kotimainen tulisi halvemmaksi
.
Öljy tuskin halpenee niin paljoa, etteikö hyvä kotimainen tulisi halvemmaksi
Re: Uusi kuivuri
Maksaa vain ihan tajuttomasti 500Kw:n stokeri hakesiiloineen jne. ja siihen sopiva uuni. Hinnan ero perinteiseen kuivurin uuniin pelkästään kalusteilla noin 38 000€. Siitä voi jokainen laskea omalla öljynkulutuksella kuinka paljon pitää öljyä polttaa että hinta kuoletettu,hake ei todellakaan ilmaista vaikka olisi halpaakin. Niin monta vuotta menee ennenkuin alkaa tulla tienestiä ,että laitteisto jo melkoisen käytettyä. Ilman talviaikaista käyttöä muussa kohteessa,stokeria syö enemmän käyttämättömyys kuin kuivurikäyttö?
Oma kuivuri tulee toimimaan öljyllä mutta kuivurin eteen radiaattori jolla saa nykyisen pannuhuoneen stokerin tehon talteen. Ens viikolla tulee uus kuivuri.
Oma kuivuri tulee toimimaan öljyllä mutta kuivurin eteen radiaattori jolla saa nykyisen pannuhuoneen stokerin tehon talteen. Ens viikolla tulee uus kuivuri.
-
Pelto-Jussi
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 317
- Liittynyt: 12 Joulu 2007, 20:41
- Paikkakunta: Saviseutu
Re: Uusi kuivuri
Jari kirjoitti:Oma kuivuri tulee toimimaan öljyllä mutta kuivurin eteen radiaattori jolla saa nykyisen pannuhuoneen stokerin tehon talteen. Ens viikolla tulee uus kuivuri.
Radiaattorikin alentaa kuulemma öljylaskua melko lailla. Itsekin ajattelin joskus sellaista systeemiä, jossa lämpökeskuksesta ajetaan kuumaa radiaattorille letkuja tai maanpäälistä kanaalia pitkin. Voi olla, että toteutuukin vielä, vaikka siirtomatka on vähän pitkä.
Joku ehdotti, että osta lämpökontti ja vuokraa se talveksi johonkin rakennustyömaalle tai vastaavaan kohteeseen, jossa ei tarvita koko vuotta lämpöjä. On vaan helpommin sanottu kuin tehty tuokin ajatus.
-
aurauskeppi
Re: Uusi kuivuri
Samat on olleet ajatukset. Kuviteltu hakelämpökeskus on noin 100 metriä kuivurin pannusta (15m talosta), ja välissä on paikallistie. Vähän on haastava yhtälö mutta silti se pyörii mielessä koko ajan.Pelto-Jussi kirjoitti:....Itsekin ajattelin joskus sellaista systeemiä, jossa lämpökeskuksesta ajetaan kuumaa radiaattorille letkuja tai maanpäälistä kanaalia pitkin. Voi olla, että toteutuukin vielä, vaikka siirtomatka on vähän pitkä.
Joku ehdotti, että osta lämpökontti......
Lämpökonttiajatuksen on minulla tyrmänneet kaikki vastaantulijat hinnan takia. Ja sitten pitäisi olla se vedenlämmitys tupaan kuivausaikana=lisää kustannuksia.
Re: Uusi kuivuri
Miten mahtaisi toimia systeemi jossa kuivurissa olisi suuri luokkaa 10000l (riippuu tietysti stokerin tehosta) oleva varaaja radiaattorin kaverina, jolloin saisi jo "ennakkoon" ajettua varaajaa kuumaksi ennen kuivauskautta ja koko kuivauskauden käytettyä stokeria täydellä teholla ladaten varaajaa? tietysti varaaja pitäisi eristää todella hyvin mutta siltikin olisi varsin edullinen ratkaisu ja voisi kyllä ainakin omasta mielestä tuoda ihan reiluja säästöjä kuivauskuluissa.Jari kirjoitti: Oma kuivuri tulee toimimaan öljyllä mutta kuivurin eteen radiaattori jolla saa nykyisen pannuhuoneen stokerin tehon talteen. Ens viikolla tulee uus kuivuri.
Re: Uusi kuivuri
...kylillä laitos, jossa tukena 20 000 litran varaaja...
Re: Uusi kuivuri
Idea ei liene uusi mutta kuivurikäytössä voisi olla loistava systeemi! Tietoa tästä lisää,kiitosRadon kirjoitti:Miten mahtaisi toimia systeemi jossa kuivurissa olisi suuri luokkaa 10000l (riippuu tietysti stokerin tehosta) oleva varaaja radiaattorin kaverina, jolloin saisi jo "ennakkoon" ajettua varaajaa kuumaksi ennen kuivauskautta ja koko kuivauskauden käytettyä stokeria täydellä teholla ladaten varaajaa? tietysti varaaja pitäisi eristää todella hyvin mutta siltikin olisi varsin edullinen ratkaisu ja voisi kyllä ainakin omasta mielestä tuoda ihan reiluja säästöjä kuivauskuluissa.Jari kirjoitti: Oma kuivuri tulee toimimaan öljyllä mutta kuivurin eteen radiaattori jolla saa nykyisen pannuhuoneen stokerin tehon talteen. Ens viikolla tulee uus kuivuri.
rgsleo,p-pohjanmaalla? Stokerin ja kuivurin uunin tehot? Kiinnostava idea kaikenkaikkiaan,sais sadepäivinä varattua varaajaan potkua...
Re: Uusi kuivuri
Kuivuri on 275 K Mepu,kuivurin"uuni"=radiaattori, puhaltimen imupuolella. Hakekattila 500Kw, ympärivuotisessa käytössä.
Re: Uusi kuivuri
Voitko selventää tuota kuivurin "uuni" radiaattorina asiaa? Noin tehokkaan kattilan ja tuon kuivurin kanssa en tosin ainakaan itse näe varaajasta oikein mitään hyötyä jos tosiaan hakekattila on 500kw ja tehoa tuosta on käytettävissä suurinosa kuivaukseen.rgsleo kirjoitti:Kuivuri on 275 K Mepu,kuivurin"uuni"=radiaattori, puhaltimen imupuolella. Hakekattila 500Kw, ympärivuotisessa käytössä.