tilatuki

Keskustelua maataloustuki- / veroasioista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

kaupunkilaanen
Luokka: Hevosaura
Viestit: 10
Liittynyt: 15 Tammi 2008, 16:34

tilatuki

Lukematon viesti Kirjoittaja kaupunkilaanen »

onkos kenelläkään asiantuntijalla tietoa miten sais vuokramaasta tilatuen helpoiten uudelle viljelijälle?mikäli vanha vuokralainen haluaa tehdä kiusaa ilmeisesti hän siihen pystyy?(näin ainakin kunnan maataloussihteerin mukaan).edellinen vuokrasopimus on tehty v.2002 ja päättyi v.2007.nyt olisi aika tehdä uusisopimus jonkun nuoren viljelijän kanssa,joka tarvitsee lisämaata eikä minkään "tukikikkailijan"kanssa.edellinen vuokralainen hoitanut vuokran ajallaan aina.pystyykö tämä edellinen vuokralainen kiristämään minua sillä tilatuki asialla jos en halua vuokrata maatani juuri hänelle?
hogi
Luokka: >500hv
Viestit: 947
Liittynyt: 12 Tammi 2005, 15:23

Lukematon viesti Kirjoittaja hogi »

Kyllä se taitaa niin olla että tukioikeudet ovat tällä edellisellä vuokralaisella.

Tuskin saat pellosta enää niin hyvää vuokraa kuin mitä olisit saanut jos siinä olisi vielä tukioikeudet.
Avatar
SS
Luokka: >500hv
Viestit: 1617
Liittynyt: 25 Huhti 2005, 21:26
Paikkakunta: Lohja

Lukematon viesti Kirjoittaja SS »

No tämä nykyinen tilatukijärjestelmä, kuinka kauan se nyt sitten pysyykään tällaisena. Eli eihän se tilatuen puuttuminen pellon viljelyoikeutta vie, vuokra mitoitetaan sen mukaan, mitä siitä sitten hyöty on viljelijälle.

Ja onhan sillä entisellä viljelijällä haluja myös jatkaa, mikä se erityinen syy on, että pitää se pelto niinkö "pois ottaa" ?

Ja saahan sitä varmaan uusi viljelijä anoa noita tukioikeuksia hallinnoltakin, peltoraivioitakin tehdään, ja niillä ei ole koskaan viljelijää ollut.

-SS-
Avatar
Cultor
Luokka: >500hv
Viestit: 615
Liittynyt: 08 Loka 2005, 19:20
Paikkakunta: Kahden kaupungin välissä

Lukematon viesti Kirjoittaja Cultor »

hogi kirjoitti:Kyllä se taitaa niin olla että tukioikeudet ovat tällä edellisellä vuokralaisella.

Tuskin saat pellosta enää niin hyvää vuokraa kuin mitä olisit saanut jos siinä olisi vielä tukioikeudet.
No... tukioikeudet kuuluvat viljelijälle, ei pellolla mitään tukioikeuksia ole. Kansallisesta varannosta niitä sitten jaetaan sellaiselle viljelijälle, jolla ei niitä ole hallinnassaan olevaa peltoalaa vastaavasti.
Avatar
O.J.
Luokka: >500hv
Viestit: 1684
Liittynyt: 01 Syys 2005, 21:42
Paikkakunta: Koillis-Savo

Lukematon viesti Kirjoittaja O.J. »

Jos edellinen vuokralainen maksanut vuokrat ajallaan ja muutenkin toiminut kuten sovittu, niin kannattaako vuokralaisen vaihtoa välttämättä edes harkita? Jos edellisellä vuokralaisella eläintila, niin peltoalalle on vahvistettu lisäosa(=voi olla muillakin, en ole ihan varma), joka taas on pois hänen tukipotistaan, mikäli vuokrasopimusta ei jatketa. Lisäosat poistuvat vuoden 2015 jälkeen.

Itse joudun ostamaan tukioikeutta uusille vuokrapelloille.
Kasmet
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 225
Liittynyt: 10 Joulu 2007, 18:11
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

Lukematon viesti Kirjoittaja Kasmet »

O.J. kirjoitti: Itse joudun ostamaan tukioikeutta uusille vuokrapelloille.
Onko tukioikeuksia jossain myynnissä? Mikähän mahtaa olla hintataso?
Avatar
O.J.
Luokka: >500hv
Viestit: 1684
Liittynyt: 01 Syys 2005, 21:42
Paikkakunta: Koillis-Savo

Lukematon viesti Kirjoittaja O.J. »

Kasmet kirjoitti:Onko tukioikeuksia jossain myynnissä? Mikähän mahtaa olla hintataso?
MT:ssa olen huomannut kerran tai pari ostoilmoituksena, en tiedä yleistä hintatasoa. Ite ostan nuo tarvitsemani edelliseltä viljelijältä ja hinta on 50% lisäosasta, mikä on omasta mielestä aika kohtuullinen.
Avatar
JarJar
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 434
Liittynyt: 31 Maalis 2006, 22:06
Paikkakunta: Kouvola

Re: tilatuki

Lukematon viesti Kirjoittaja JarJar »

Kysymys tilatuen verotuksesta.

2007 keväällä tehtiin uusi vuokrasopimus, jossa tilatuen hallinta siirrettiin vuokraajalle ja omistus jäi vuokran antajalle. Nyt vuokran antajan kirjanpitäjän mukaan pitäisi maksaa tuolle tilatuen arvolle (b-alue 195,84€/ha) arvonlisävero. Vaikka sopimuksessa ei ole tukioikeuksen omistusta siirretty mihinkään, vaan pelkkä hallintaoikeus. Mielestäni alv:ia ei tarvitse maksaa tukioikeuksista, kuin silloin jos niitä myydään kuten esim. maitokiintiöitä.

Miten tämä pitäisi oikea oppisesti tehdä?
khd
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 456
Liittynyt: 27 Touko 2007, 00:18
Paikkakunta: Salo

Re: tilatuki

Lukematon viesti Kirjoittaja khd »

JarJar kirjoitti:Kysymys tilatuen verotuksesta.

2007 keväällä tehtiin uusi vuokrasopimus, jossa tilatuen hallinta siirrettiin vuokraajalle ja omistus jäi vuokran antajalle. Nyt vuokran antajan kirjanpitäjän mukaan pitäisi maksaa tuolle tilatuen arvolle (b-alue 195,84€/ha) arvonlisävero. Vaikka sopimuksessa ei ole tukioikeuksen omistusta siirretty mihinkään, vaan pelkkä hallintaoikeus. Mielestäni alv:ia ei tarvitse maksaa tukioikeuksista, kuin silloin jos niitä myydään kuten esim. maitokiintiöitä.

Miten tämä pitäisi oikea oppisesti tehdä?
Ei se nyt sentään ihan noinkaan mene, ehkäpä sen kirjanpitäjän olis syytä lukea Verohallinnon yhtenäistämisohjeet vuodelle 2007. Löytyvät vero.fi:stä. Tosin teksti on sekavahko enkä antaisi "käsi raamatulla"-tulkintaa tuon ohjeen perusteella.
Hemmo Raunio
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 108
Liittynyt: 06 Joulu 2006, 20:33
Paikkakunta: Suur-Salo

Re: tilatuki

Lukematon viesti Kirjoittaja Hemmo Raunio »

Joo, ei se tosiaankaan noin mene. Ihan turhaa rahan siirtelyä muutenkin, kun alvit joka tapauksessa vähennetään tai tilitetään valtiolle, kun kaikki ovat alv-velvollisia. Kirjanpitäjä voi lukea vaikka maatalouden tukiohjeet niin huomaa, että tuet maksetaan ilman alvia.

Korjausta: Oli MT:ssä nuo yhtenäistämisohjeet ja en nyt sitten tiedä, pitääkö tuo kirjoittelemani paikkansa, ei mennyt oikein jakeluun se selostus. Tukioikeuden vuokraus on alvillista, mutta tarkoittaako se myös tilannetta, jossa tukioikeus siirtyy pellon mukana.
kaupunkilaanen
Luokka: Hevosaura
Viestit: 10
Liittynyt: 15 Tammi 2008, 16:34

Re: tilatuki

Lukematon viesti Kirjoittaja kaupunkilaanen »

perutuslakivaliokunnalta tullut esitys tilatuesta http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp ... 08_p.shtml mitähän tuo oikeen käytännössä sitten tarkoitaa?antkaa viisaammat se vastaus minulle tollolle suomeksi kenelle se tilatuki tuon ehdotuksen mukaan nyt oikeen kuuluu?vuokranantajalle vai sille vuokralaiselle ketä on viljellyt vuokrapeltoa v.2006?
Avatar
SS
Luokka: >500hv
Viestit: 1617
Liittynyt: 25 Huhti 2005, 21:26
Paikkakunta: Lohja

Re: tilatuki

Lukematon viesti Kirjoittaja SS »

Tämä linkki on vain uusi lausuntopyyntö tilatukiasiasta: Eli perustuslakivaliokunta toteaa edelleenkin, että sellaiset vuokrasopimukset, jotka on tehty ennen tilatukisysteemin käyttöönottoa, ja tilatukioikeuden jääminen syystä tai toisesta maata v. 2006 vuokranneelle, aiheuttavat mahdollisen ongelman siinä suhteessa, että maan hallinnan siirtyminen tältä tukioikeudet omavalta viljelijältä takaisin omistajalle laittaisi sen uuden samaa peltoa viljelevän viljelijän tai varsinkin omistajan itsensä heikompaan asemaan, tukitason mahdollisen vähenemisen myötä, varsinkaan jos kansallisista varannoista ei olisi jaettavissa tukioikeuksia ko. pellon viljelemiselle jatkossa, kenellekään muulle kuin sille ex- vuokramiehelle (jolla ne olisivat jo valmiina).

EU-komissio on selvästi sanonut, mikä on EU-tukipolitiikan perustavoite, ja että tukioikeuksien siirtyminen takaisin omistajalle on EU:n maatalouspolitiikan vastainen:
"Komissio katsoo, että sääntely ei ole yhteensopiva Euroopan yhteisön perustamissopimuksen 33 artiklan 1 kohdan b alakohdassa vahvistetun yhteisen maatalouspolitiikan perustavoitteen kanssa. Sen mukaan maatalousväestölle on taattava kohtuullinen elintaso erityisesti lisäämällä maataloudessa työskentelevien henkeä kohti laskettuja tuloja. "

Omasta mielestäni myös maatalousmaan pakkolunastaminen aktiiviviljelijöille rakennemuutoksen vauhdittamiseksi olisi sopusoinnussa tuon EU:n tavoitteen kanssa. Ei se tietenkään tarkoita, että kannattaisin silti tällaisia aktiivitilojen pakolla tapahtuvia suurentamisia, koska yhtä lukuunottamatta kaikki maatilat Suomessa ovat sitä suurinta ja kauneinta pienempiä. Eli voisi sitten käydä omalle kohdalle kanssa. Mutta kiistämättä entisessä Neuvostoliitossa pystyttiin luomaan suuria aktiivitiloja, nyttemmin kun nämä kolhoosien politrukkijohtajat ovat muuttuneet toimitusjohtajiksi sinne tiloille, on siltä pohjalta hyvä ruveta rakentamaan länsimaisella rahalla todella hienoja ja kannattavia agribizznes - tiloja.

Kuka näistä tietää, aina maareformit jonkun etuja polkevat.

-SS-
Avatar
aurajokilaivuri
Luokka: >500hv
Viestit: 1133
Liittynyt: 04 Loka 2005, 14:16
Paikkakunta: Aurajokivarsi

Re: tilatuki

Lukematon viesti Kirjoittaja aurajokilaivuri »

SS kirjoitti:Omasta mielestäni myös maatalousmaan pakkolunastaminen aktiiviviljelijöille rakennemuutoksen vauhdittamiseksi olisi sopusoinnussa tuon EU:n tavoitteen kanssa.
Hmm.. Tilan peltoala on muutamaa aaria vaille seuraava tasakymmenhehtaarin kokoinen, pitää varmaan yrittää raivata tai muuten järjestää se muutama aari jostain siltä varalta että joku keksii jotain ikävää alle XX hehtaari tiloille.
Avatar
SS
Luokka: >500hv
Viestit: 1617
Liittynyt: 25 Huhti 2005, 21:26
Paikkakunta: Lohja

Re: tilatuki

Lukematon viesti Kirjoittaja SS »

aurajokilaivuri kirjoitti: Hmm.. Tilan peltoala on muutamaa aaria vaille seuraava tasakymmenhehtaarin kokoinen, pitää varmaan yrittää raivata tai muuten järjestää se muutama aari jostain siltä varalta että joku keksii jotain ikävää alle XX hehtaari tiloille.
Arvaa onko pelko p***seessä koko ajan samasta syystä, ja tuntuu, että vaikka saisi kokoluokkaa muutamakymmenen hehtaaria vuodessa hankituksi pää täristen kolmee työtä ja virkaa tekemällä, se "aktiivitilan" määritelmä karkaa koko ajan kauemmaksi taivaanrantaan.

Ja jos lopputulema koko hommalle onkin tietynlainen maareformi, niin sijoitetut rahat menevät siis niin totaalisesti hukkaan, ei ole silloin enää markkinahintaa maatalousmaalle, jos kukin pieni pläntti on periaatteessa "korvamerkitty jollekin aktiiviviljelijälle tehokkaampaan tuottokäyttöön"

Nyt tämä tuntuu aivan ufo-jutulta, mitä se onkin, mutta oma huoleni on, että ei oikein pysty revittelemään mitään ilkun alkua sen olematta jo kaksinverroin totta viiden vuoden päästä.

-SS-
Avatar
ATH
Luokka: >500hv
Viestit: 883
Liittynyt: 12 Tammi 2005, 22:54
Paikkakunta: Merikruunu

Re: tilatuki

Lukematon viesti Kirjoittaja ATH »

Taisi mopo keulia tekstissä pari kertaa, mutta mitäs me siitä?

Ottaa pannuun nämä poliittiset irtopisteen keräilyt ja turha Je....lu tuon tilatuen ympärillä. Jos tilatukilakia ei ratifioida suomessa sellaiseksi, että vuonna papu tehdyn sopimuksen mukaan tuet jäävät maata viljelleelle on Unioni ilmoittanut laittavansa Suomen hakusaartoon. Eli ei tipu tukia ja menee sakkoa.

Minulla on tuollaisia maita. Tosin ovat osin oman tilan reksisterinumerolla, koska olivat vuokralla jo ennen Unionin aikaa. Kenelles muuten tommoset pitäs palauttaa, kun sieltä on jo omistajatkin vaihtuneet parhaimmillaan 2 kertaa eikä niistäkään kummallakaan ole ollut viljelijästatusta.

Koko tämäkin sotku, kuten lähes kaikki Suomen EU-vaikeudet maatalouden osalta johtuvat omista poliitikoistamme ja virkamiehistämme, jotka eivät noudata pelisääntöjä EU:n suuntaan, vaikka vaativat viljelijöitä noudattaman omia sekoilujaan viimeistä piirtoa myöten. Kuten vaikkapa viime kevään riemuidiotismi. Lisäksi se on aiheuttanut sen, että nyt on virallisesti tutkittu tieto siitä, että suomessa on luotu EU:n pahin ja vaikein byrokratia.



Maata tarttis saara, mutta ei kai sitä voi siihen liittää mitä jo omistaa.

Ei se onnistu ihan helposti, mutta hintakatto ja/tai etuosto-oikeus rajanaapurille onnistuu. Tuo etuosto-oikeus rajamaihin maan pirstaloitumisen estämiseksi on yleisessä käytössä tuolla Euroopan puolella.

Täällä kun on pirstottu maatiloja 100 vuotta, on Euroopassa tiloja suurennettu ja eheytetty mm. Saksassa. Meillä tämä omanlaisesensa 1900 luvun alussa kehittynyt puoluepolitiikka pitää huolen siitä, että suomesta perheyrittäjä talonpoika lajina tapetaan sukupuuttoon 50 vuodessa. Ranskassa ja muissa keskeisisä EU-maissa viljelijät marssivat ammattiliittojen tukemana syvässä yhteisymmärryksessä ja saavat asiansa hoidetuksi. Me täällä pohjolassa käymme yhä 100 vuotista luokkasotaamme tietämättä edes miksi ja maksamme siitä kyllä täyden hinnan.

Tosin.

Tuo maatalousmaan suojelutarve kun iskee tajuntaan jossainvaiheessa kirjanoppineille politrukeille, tulee kova möly. Kaikki viljelykelpoinen maa pistetään mahdollisesti vielä tuottamaan 30 vuoden sisällä, jos suomen poliittinen siipi ei ole vielä tuhonnut koko perheviljelmäkulttuuria maasta.

Hyvä mallikoodeksi saadaan Japanista, jossa luonnon ja ihmispopulaation vuorovaikutus tunnustetaan parhaimmin, kuin missään muussa kehittyneessä maassa. Kehoittaisin perehtymään. Ihan urbaaniakin väestöä.
Vastaa Viestiin