Patun kiinnittäminen traktoriin.
Valvoja: Farmari-ryhmä
Patun kiinnittäminen traktoriin.
Olisiko kokemusta puutavarakuormaimen (Patu) kiinnitämiseksi maataloustraktoriin. Nostolaitekiinnitys on hiukan huono.
- Wilpo
- Luokka: >500hv
- Viestit: 1670
- Liittynyt: 16 Joulu 2004, 20:09
- Paikkakunta: Marttila www.maatalousfoorum.fi
- Viesti:
Pari kertaa on tullu Patu-kuormain otettua metsäkärryn aisakiinnityksestä traktorin nostolaitteisiin. Kyll sen ihan kohtalaisesti saa traktorin perään otettua. Heiluttaa kuormatessa traktoria aikalailla nostolaitteissa, kun aisalla ei heiluta ollenkaan. Kuormaimen ollessa aisalla, uskaltaa käyttää ronskimmin kuormaimen kääntösädettäkin. Ei tule niin helposti koljuja traktorinhyttiin.
Suunnitteilla on tuo kiinnitys juuri patuun,tarkoitus ensikesänä värkätä jos kerkiää,505-4 valmettiin.Meillä on kuormain aisalla talven,mutta kesällä tarvitaan ilman kärryä esim halkojen kuormauksessa,metsäojien perkuussa kahmarilla ja rakennustöissä.Ja kärry on taas kippilava päällä kesän ja kuormain on tiellä.
Mietinnässä on ollut pelkät ala-aisat etuakselin takapuolelta jotka kiinnittyisi taka-akseliin pantakiinnityksellä.Riittävän jäykkä poikkituenta jottei kierry,työntövarsi alkuperäisellä tavalla.Kiinnitys edessä kahdella tapilla joten koko apurunko olisi helppo poistaa.
-mietintää
-
Mietinnässä on ollut pelkät ala-aisat etuakselin takapuolelta jotka kiinnittyisi taka-akseliin pantakiinnityksellä.Riittävän jäykkä poikkituenta jottei kierry,työntövarsi alkuperäisellä tavalla.Kiinnitys edessä kahdella tapilla joten koko apurunko olisi helppo poistaa.
-mietintää
- hullujussi
- Luokka: yli 150 hv
- Viestit: 171
- Liittynyt: 31 Tammi 2005, 21:06
- Paikkakunta: siikajoki
patu maataloustraktoriin
meillä on tuppisovitteilla patu 2710, hieman peittää näkyvyyttä mutta ei merkitsevästi ja kesällä voi käyttää missä haluaa ja talvet päällä jos eksytään metsätöihin ja nopea parhaillaan asennettu 20 minuttiin sovitteille 
Viimeksi muokannut hullujussi, 24 Heinä 2007, 10:53. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
- Ville Vainio
- Luokka: Hevosaura
- Viestit: 19
- Liittynyt: 18 Helmi 2005, 17:47
- Paikkakunta: Lahti - Padasjoki
- Viesti:
Taka-akselin päälle vaan kapeat ja korkeat tupit ja pannoilla kiinni akseliin. Ei siihen kai tuollaisella kuormaimella tule liian pahaa rasitusta, varsinkaan jos tukijalat löytyy kuormaimesta. Hyvin jos suunnittelee, niin ehkä myös työkoneiden kiinnitys on mahdollista samalla kun kuormain on päällä. Patun taittopuomin kun luultavasti saa käännettyä aisan päälle, niin silleenhän kuormain joutaa muutenkin olemaan traktorin päällä.
Mielessä käynyt kanssa sama operaatio, että tekisi itse ns. tuppisovitteet, kun Jake:lta ei kyseiseen merkkiini sellaisia edes saa
Helppoa näiden sovitteiden rakentaminen tuskin on, mutta voisikohan saman mallin etukuormain sovitteista olla apua.. saisi ainakin valmiit runko osat mitä olisi varmastikin vahvistettava takapäästä ja rakennettava tupet.. noh idea asteella 
-
Valmettimies
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 369
- Liittynyt: 02 Heinä 2005, 19:44
- Paikkakunta: Karvia
-
Valmettimies
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 369
- Liittynyt: 02 Heinä 2005, 19:44
- Paikkakunta: Karvia
Katso jostakin jakesta mallia. ei kait se traktori niin paljoa eroa. Mulla on valmetissa itse tehdyt järeät tuppisoviteet ja toimivat ihan hyvin, että on niitä tehty. (en valitettavasti minä) edellinen omistaja kertoi että maksoi vain 1/3 jaken hinnasta tehdä ne palat oli leikkuutettu jossain firmassa samoin jonkin verran taivutettu. Veikkaisin että noista etukuormaimen sovitteista ei ole isoakaan apua.
-
Valmettimies
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 369
- Liittynyt: 02 Heinä 2005, 19:44
- Paikkakunta: Karvia
-
Urakkamies
- Luokka: Polkutraktori
- Viestit: 1
- Liittynyt: 06 Touko 2006, 07:47