maatalouden tappio

Keskustelua maataloustuki- / veroasioista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

pontus
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 107
Liittynyt: 03 Tammi 2006, 09:30
Paikkakunta: kuopio

maatalouden tappio

Lukematon viesti Kirjoittaja pontus »

miten kannattaa maatalouden tappio kirjata veroilmoituksessa. Kannattaako koko tappio laittaa kerralla vähennettäväksi pääomatuloista vai osa tai kokonaan vähennettäväksi 10 vuoden aikana. Minulla on myös maatalouden ulkopuolista palkkatuloa joten alijäämähyvityksen kautta vaikuttanee myös palkkatulojen verotukseen.
spider
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 123
Liittynyt: 16 Marras 2005, 23:58
Paikkakunta: Länsi-Siperia

Lukematon viesti Kirjoittaja spider »

Tämä on niitä kysymyksiä, johon ei pysty antamaan täysin tyhjentävää ja varmasti oikeaa vastausta tietämättä paremmin kysymyksen asettelun taustoja. (mikä on tappion suuruus, mikä maatalouden tuloksen oletetaan olevan jatkossa, miten se jakaantuu ansio ja pääomatuloon, onko muita ansiotuloja jatkossa ext, ext), mutta yritetään jotakin.
Mikäli maatalous säilyy lähitulevaisuudessa tappiolla, eikä pääomatuloja ole, eikä tule; tappiota kannattaa vaatia vähennettäväksi sen verran, että
saa alijäämähyvityksen kokonaisuudessaan käytetyksi ja loput vahvistuttaa maatalouden tappioksi edellytyksellä, että maatalous joskus on voitollista; mikäli pääoma tuloja on nyt ja jatkossa, tappiot kannattaa vähennyttää kokonaisuudessaan.
Mikäli retkahdus on vain tilapäinen, ja jatkossa toiminta tuottaa tulosta, menettely riippuu tuloksen laadusta. Jos maataloudesta ei muodostu pääomatuloa ainakaan suuressa määrin ja palkkatuloja on jatkoissakin
edullisinta olisi jättää tappio vähennettäväksi maatalouden tuloksesta.

Näitä variaatioita voisi jatkaa parin sivun verran, mutta päätän raporttini tältä erää tähän ja painun numeroiden pariin.
Vastaa Viestiin