Sivu 1/1

Jaakko kuivurin roskaputket

Lähetetty: 31 Tammi 2012, 17:00
Kirjoittaja jupesa96
Jaakko Aitta pakettikuivaamossa vm. 1973 esiputsarin ja pohjaimurin poistoputket on alkuperäisesti sisähalk. 220 mm putkea, määrämittaisia torven palasia ja mutkaelementtejä joista pantakiinnikkeillä kootaan sopiva kokonaisuus.
Putken ja mutkayhteiden reunassa on 10mm huullos ympäri putken suun, huullokset asetellaan vastakkain ja pantakiinnike kiristetään huulloksen päälle.

Mutkat alkaa minulla olemaan niin puhki ja parsitut, että kaipaa uusimista. Tällä mitoituksilla kuivuriputkea ei enää myydä? eikä ilmastointiputkienkaan mitoitus sovi suoraan (ovat 200/250mm).

Onko väki keksinyt minkälaisia ratkaisuja tällaiseen ?

Re: Jaakko kuivurin roskaputket

Lähetetty: 31 Tammi 2012, 22:21
Kirjoittaja Amatööri
Jos ei mistään löydä sopivaa putkea niin silloin järkevin vaihtoehto voi olla tehdä itse koon muutos pala tuolle 200mm putkelle ja viedä sillä eteen päin.
Putkikoon muutos on parempi tehdä pienempään päin kuin suurempaan. Ilman virtaus nopeus pysyy silloin parempana ja mitä suurempi virtausnopeus sitä paremmin roskat kulkeutuvat ilmavirran mukana :)

Re: Jaakko kuivurin roskaputket

Lähetetty: 04 Helmi 2012, 21:41
Kirjoittaja ATH
Antti on jotain toimittanut. Soitapa tehtaalle. Kannattanee muuttaa standardikoolle jollain adapterivirityksellä, kun noita Jaakon putkiosia ei kukaan enää tee muuta kuin tilauksesta.

Sain joskus tehtaalta muutamia valokopioita putkiosista joita on saatavilla. Ne on välttämättömät kun rakentelee. Maataloustarvikeliikkeessä ei tiedetä mitään, eikä ole niillä ollut listoja, ja tehtaalta kun tilaa pitää taas tietää mitä tilaa. Helpottaa myös suunnittelua varsin paljon.

Saako niitä nykyään jostain?