Multiva Topline Super

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

dbrown
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 196
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 20:14
Paikkakunta: Uusimaa

Multiva Topline Super

Lukematon viesti Kirjoittaja dbrown »

Onkos näistä Multivoista vielä kokemuksia kenelläkään ?
Avatar
Ileh
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 316
Liittynyt: 10 Huhti 2005, 17:45
Paikkakunta: Ilmajoki

Re: Multiva Topline Super

Lukematon viesti Kirjoittaja Ileh »

Ei ole Multivasta, mutta kilpailijasta Potilan Maxxerista on kyllä. Näyttävät paperilla olevan lähes identtiset, hieman eri piikkijako ja Multivassa varpajyrä ja kaks riviä piikkejä? Potilassa 340 mm ja Multivassa 300 mm renkaat. Tehovaatimus 7 metrisenä Potilalla 160 ja Multivalla 180. Potila 4500kg ja Multiva 3900kg.

Voi kuitenkin jokatapauksessa sanoa, että puhutaan Äkeistä isolla äällä. Keväisin vähän hymyilyttää kun tulee noita auttamattoman lyhyitä 10m äkeitä vastaan ja niillä sitten kraahitaan maa kolmeen kertaan. Kyllä se ihan totta on että Maxxerilla saa kerralla kylvökuntoon eikä tukkeudu (paitsi yhdellä supermultavalla maalla). Tehoa on kyllä syytä olla riittävästi jos haluaa ekalla ajokerralla valmista saada, muuten menee pintaraapimiseksi kuten muillakin äkeillä. JD 6900 150hp tappiteholla nöyrtyy tosi kiltiksi Maxxerin edessä, ainiin äestäessä on yks pyöränpulttikin katkennut, oikeesti! :mrgreen:
viljelijä
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 1
Liittynyt: 27 Marras 2011, 12:38

Re: Multiva Topline Super

Lukematon viesti Kirjoittaja viljelijä »

multivasta on yhden vuoden kokemus ja hyvät ovat kokemukset tähän asti. rypsin ja ohran sänkeen tuli äestettyä suoraan eikä niissä ainakaan tukkinut kertaakaan ja jälki oli myös hyvä.
eberi
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 170
Liittynyt: 28 Elo 2008, 17:13

Re: Multiva Topline Super

Lukematon viesti Kirjoittaja eberi »

Väderstad on järeämpi
[kalz]
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 26
Liittynyt: 14 Joulu 2008, 17:29

Re: Multiva Topline Super

Lukematon viesti Kirjoittaja [kalz] »

Meillä on potilan maxseri ja on kestänyt erittäin hyvin,yks sylinteri jouduttu vaihtamaan heti uutena kun oli rikki.
Naapurilla multiva ja sekin ollut kestävä,mun mielestä molemmat lähes saman arvoisia äkeitä.

Ei tommosella väderin hajapiikki äkeellä mitään tasaista kylvö alusataa saa,piikkejäkin niin vähän...
Avatar
Jukz
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 124
Liittynyt: 08 Loka 2005, 22:21
Paikkakunta: Orimattila

Re: Multiva Topline Super

Lukematon viesti Kirjoittaja Jukz »

Itselle tuli laitettua tuollainen 6m topline super ja innolla odotan kyllä ensi kevättä ja työjälkeä 480 peruspotilan jälkeen. Kyllä tuossa yksi potilan vastaava on likellä ja aika siistiä jälkeä tekee suoraan sänkeen ajettaessa ainakin kovilla savilla.
dbrown
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 196
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 20:14
Paikkakunta: Uusimaa

Re: Multiva Topline Super

Lukematon viesti Kirjoittaja dbrown »

Jukz kirjoitti:Itselle tuli laitettua tuollainen 6m topline super ja innolla odotan kyllä ensi kevättä ja työjälkeä 480 peruspotilan jälkeen. Kyllä tuossa yksi potilan vastaava on likellä ja aika siistiä jälkeä tekee suoraan sänkeen ajettaessa ainakin kovilla savilla.
Tulossa kanssa 6 m leveä. Arvelluttaa vaan tuo tehontarve, kun koneessa on vain n. 130 hv. Entisessä Väderissä alkoi hitsaukset jo vähän väsyä eikä se soveltunut kuin kynnökselle, missä se olikin ihan hyvä.
masto
Luokka: >500hv
Viestit: 615
Liittynyt: 19 Loka 2007, 08:19
Paikkakunta: Lieto

Re: Multiva Topline Super

Lukematon viesti Kirjoittaja masto »

suuri vaikutus tehontarpeeseen on kanssa miten paljon haluaa etuladalla rikkoa ja viedä maata mukana.
ja101
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 104
Liittynyt: 30 Kesä 2012, 13:58

Re: Multiva Topline Super

Lukematon viesti Kirjoittaja ja101 »

Ileh kirjoitti:Ei ole Multivasta, mutta kilpailijasta Potilan Maxxerista on kyllä. Näyttävät paperilla olevan lähes identtiset, hieman eri piikkijako ja Multivassa varpajyrä ja kaks riviä piikkejä? Potilassa 340 mm ja Multivassa 300 mm renkaat. Tehovaatimus 7 metrisenä Potilalla 160 ja Multivalla 180. Potila 4500kg ja Multiva 3900kg.
Siis kyseessä ilmeisesti maxer pro? Onko tuossa myös joku normaalia korkeampi piikki niinkuin topline superissa? Entä muita huomioita eroista? Oltiin vähän ostelemassa tuollaista superia, mutta huomattiin, että toiseltakin kotimaiselta löytyy vastaava ja, jos koneviestin äes listaa on uskominen niin aika paljon edullisemminkin.. Käytännön toimivuus vain kiinnostaisi? Oletteko tehneet syksyllä nk. olkiäestystä, entä syysmuokkausta?
Vastaa Viestiin