Lupiini

Yleinen keskustelua kasviviljelystä. Viljalajikkeista, tuotannosta, laadusta, ym...

Valvoja: Farmari-ryhmä

JyväPaavo
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 108
Liittynyt: 24 Syys 2005, 17:43
Paikkakunta: Ruovesi

Lupiini

Lukematon viesti Kirjoittaja JyväPaavo »

Tossa huomasin, että siemen kauppiaat tyrkyttävät lupiinin siementä, kertokaa
nyt tyhmälle, että mitä hittoa sillä tehdään...
Itte olen yrittänyt hävittää moisen kasvin ojanpientareilta.
bouli
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 353
Liittynyt: 27 Joulu 2007, 20:04
Paikkakunta: Janakkala

Re: Lupiini

Lukematon viesti Kirjoittaja bouli »

Sinilupiini lienee kysessä?
On valkuaiskasvi.
Se pientareilla kasvava koristelupiini on monivuotinen ja sisältää huomattavia määriä tanniineja ja alkaloideja, alkaloidit tekee kasvista kitkerän makuisen ja eläimet eivät halua sitä syödä.
Pelloilla viljeltävistä makeaksi lupiiniksi kutsuttavista yksivuotisista lupiineista, sini-, kelta, ja valkolupiini, on jalostuksella saatu alkaloidien määrä vähäisemmäksi ja siten maittavaksi eläimille.
Tuosta sinilupiinista on saatu jalostettua riittävän aikaisia lajikkeita (Haags Blau) jotka ehtivät meidän oloissa tuottaa tuleentunutta siementä.
Aikaisempi kuin härkäpapu, korkeampi valkuaispitoisuus. Kokemukset kai vaihtelee aika paljon, osalla mennyt ihan pommiin taas toisaalla saatu ihan kohtuu hyviäkin satoja, joka tapauksessa pienempiä kuin härkäpavusta.
Siemen ympättävä, lupiinin bakteeria ei luonnostaan maassa.

Todennäköisesti vuoden päästä on jotain omakohtaisia viljelykokemuksiakin kertoa..
Vastaa Viestiin