Itsellä ensimmäisen kerran tänä keväänä paha lumihometuho yhdellä suorakylvetyllä syysvehnälohkolla. Ja ikinä ei ole sitä vastaan ruiskutettu.
Kun tietäis tulevan talven säät, tuleeko ensin kunnon pakkanen vai lumipeite, jotta kannattaako jo putsattua ruiskua lähteä vielä likastamaan.
Mitkä on muiden aikeet tuon ruiskutuksen suhteen?
Lumihomeruiskutukset
Valvoja: Farmari-ryhmä
-
Maajussi66
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 312
- Liittynyt: 02 Tammi 2010, 16:21
- Paikkakunta: Varsinais-Suomi
Re: Lumihomeruiskutukset
No ennen kuivia kelejä ei tarvii miettiä.
Nyt jos rynkäis pellolle, tulisi tietty kevätkuiville oikeat ruiskutusurat, voisi nukkua ruiskuttaessa sitten kesällä.
-SS-
Nyt jos rynkäis pellolle, tulisi tietty kevätkuiville oikeat ruiskutusurat, voisi nukkua ruiskuttaessa sitten kesällä.
-SS-
-
HätänenHämäläinen
- Luokka: yli 100 hv
- Viestit: 111
- Liittynyt: 17 Touko 2011, 00:14
Re: Lumihomeruiskutukset
Arpominen myös käynnissä. Prolinet varoiks hommattu mutta fiilis on kyllä koko syksyn ollu enemmän ein puolella. Saas nähdä rupeeko innostaan kumminkin jos ruuttauskeliä vielä pukkaa.