Sivu 1/3

Jankkurit

Lähetetty: 11 Touko 2009, 20:55
Kirjoittaja -Jussi-
Onko kellään kokemusta jankkureista? Auttaako tiivistymiin?
Kiitos näin etu käteen :)

Re: Jankkurit

Lähetetty: 11 Touko 2009, 21:03
Kirjoittaja perfekt
Simba St bar ia olen käyttänyt Jankkurina Yhdellä savikolla jossa vesi yleensä makasi,,,,,

Ei makaa enää eli apua oli. 8)

Tosin varsinainen Flatliner Jankkuri tekee varmemman jäljen

www.agri.fi
www.simba.co.uk

"kaupallinen tiedoite"

Re: Jankkurit

Lähetetty: 11 Touko 2009, 21:14
Kirjoittaja SS
Pellolla kulkevien laitteiden akselipainot alkavat lähennellä perustetuilla asfalttiteillä sallittuja maksimiakselipainoja.

Siksi syväkuohkeuttimet tullevat tarpeelliseksi täälläkin.

Oheisissa videoissa näkyy melkoisen tiivistä maata, menee telaketjutraktorilla jopa 2 m syvyydeltä kuohkeaksi. Pääsee taas seuraavana syksynä ajamaan isommilla viljavaunuilla pellolla

http://www.youtube.com/watch?v=A03M1-Uv ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=3WzrtPII ... re=related

-SS-

Re: Jankkurit

Lähetetty: 11 Touko 2009, 22:48
Kirjoittaja koivumaki
Toi ST bar tms. voisi olla hyvä kimppakoneena,vois ajaa vaikka 20% pelloista vuosittain tolla.Se käy kevytmuokkauksesta samalla.

Re: Jankkurit

Lähetetty: 11 Touko 2009, 22:56
Kirjoittaja Make
Savimaan täytyy olla ehdottoman kuivaa, jos sitä jankkuroidaan. Muuten saatetaan aiheuttaa maalle peruuttamatonta vauriota. Jankkuroinnin hyöty on yleensä hävinnyt aika nopeasti. Mekaanisesti maahan ei saada kuin kestämättömiä sekundamuruja.

Re: Jankkurit

Lähetetty: 11 Touko 2009, 23:14
Kirjoittaja Jari
Porukkakoneena kylillä jankkuri,viispiikkinen taitaa olla. Toimii, mutta harkiten kannattaa käyttää. On meinaan vesisateiden jälkeen pelto "pohjaton kaivo" :mrgreen: Jankkuroinnin jälkeisellä viljelykierrolla tärkeä rooli, mielellään syväjuurisia ja monivuotisiakin kasveja. Vältellen niitä akselipainoja, lietekärryt pahimpia junttia mitä maa päällään kantaa... Toki muitakin mutta tuolla ajetaan pahimpaan aikaan keväällä kun pohjamaa märkää :?

Re: Jankkurit

Lähetetty: 12 Touko 2009, 08:26
Kirjoittaja -Jussi-
Paljonko ottaa voimaa? moniko piikkinen kulkee 200HP

Re: Jankkurit

Lähetetty: 12 Touko 2009, 08:56
Kirjoittaja Jari
-Jussi- kirjoitti:Paljonko ottaa voimaa? moniko piikkinen kulkee 200HP
Tuo viispiikkinen. Pienin veturi taitaa olla T171 sekä 714 ventti. Suurin 824 ventti,silläkin meno pysähtyy pidon loppuessa. Itse olen jankkuroinut "lätäkön" kohtia jyryllä,toimii ja vesi pääsee salaojiin saakka.

Vahvassa harkinnassa kunnon lana,Mara tms. laserilla ohjattava. Ei tarttis jankkurointia kun saisi tasaiset kosteusolot.

Re: Jankkurit

Lähetetty: 16 Touko 2009, 07:38
Kirjoittaja perfekt
Tuo Simban Viisi piikkinen Möyhennin ei tarvii voimaa juuri mitään,,,,,,,,

25 km/h menee tuolla vanhalla Fendtillä, mukavuus syistä ajettiin kuitenkin kymmentä hitaammin

Muokkarin edessä olessaan lisätään tehontarpeeseen 20hp, ja nosto tarpeeseen 50 hp isompi veturi nostolaiteversiossa

Syvyys Oli semmoinen Piikin mitta 60 cm , Eli pyrittiin varmistamaan ettei osu imu-ojiin :idea:

Re: Jankkurit

Lähetetty: 21 Kesä 2009, 08:37
Kirjoittaja Carnivor
SS:n lähettämän videolinkin touhu oli aika pelottavan näköistä. Mutta Brittein saarilta löytyy hyvääkin jälkeä tekeviä jankkureita esim:
http://www.moreway.ie/panbuster.html
http://www.opico.co.uk/agmac/grassland- ... oiler.html
Nämä eivät näytä nostavan yhtään kokkareita pintaan tai kääntävän maata mitenkään, joten tuloksena on valmis suorakylvöalusta. Jos jalkojen väliin jää käsittelemätöntä maata niin edes pellon kantavuutta ei menetetä.

Jankkurin tehontarve olisi kosteassa maassa varmaan pienempi kuin kuivassa, mutta muruja ei synny märkään maahan. Yleensä tehontarpeeksi mainitaan 30-60 hv jalkaa kohti riippuen vauhdista, työsyvyydestä, maasta, jalan muotoilusta ja onko tietolähteenä valmistajan esite vai esim brittifoorumit.

Ennen jankkurointia pellon kosteustilanne kannattanee tarkistaa kaivamalla koekuoppa. Varminta lienee työskennellä keskikesällä viherkesannolla, nurmella 1. korjuun jälkeen, kuminalla perustamisvuonna tai kuminan ensimmäisen sadonkorjuun jälkeen. Kun työskenneltävällä lohkolla kasvit ovat valmiiksi kovassa kasvussa, niin haihdunta on suurta ja maa kuivuu hyvin. Lisäksi juuret pääsevät heti kasvamaan syntyneiden halkeamien väleihin. Jos väleihin ei mene mitään stabiloivaa luulisi niiden liimautuvan nopeasti uudelleen yhteen. Toinen vaihtoehto olisi Jussi Knaapin Koveviestissä esittämä idea tuupata kalkkia paineilmalla jalan taakse stabiloimaan muruja.

Onko Suomessa muilla jankkurivalmistajilla edustuksia kuin Simba, McConnel ja Heva? McConnelilla on täryn ansiosta pieni tehontarve mutta se vaatinee vielä kuivempaa maata kuin tavalliset jankkurit. Yleensähän täryä käytetään tiivistämään maata. Tärinän suunta on toki eri jankkurissa ja tiivistimessä, joten ehkä McConnelillakin saadaan haluttu vaikutus aikaiseksi. Jos epäilee peltoa liian märäksi niin voi sammuttaa voiman ulosoton. Simballa ja Hevalla löytyy hydraulilaukaisimin varustetut mallit, jotka lienevät tarpeen useimmilla Suomalaisilla lohkoilla. Mutta kuinkahan paljon niiden jalat nostavat kokkareita pintaan? McConnelin esitteen lisävarustelistalta löytyy etuleikkurit nurmia varten. Niistä voi olla hyötyä pitkäolkisella sängelläkin.

PDF esitteet:
http://www.mcconnel.com/PDF%20FILES/200 ... erator.pdf
http://www.opico.co.uk/Heva/subsoilers/subsoilers.html
http://www.simba.co.uk/assets/download_ ... _reset.pdf

Re: Jankkurit

Lähetetty: 21 Kesä 2009, 13:31
Kirjoittaja koivumaki
Make kirjoitti:Savimaan täytyy olla ehdottoman kuivaa, jos sitä jankkuroidaan. Muuten saatetaan aiheuttaa maalle peruuttamatonta vauriota. Jankkuroinnin hyöty on yleensä hävinnyt aika nopeasti. Mekaanisesti maahan ei saada kuin kestämättömiä sekundamuruja.
--mä ajoin Simba ST barilla kokeeksi pienen alan.justaankin Maken ohjeiden vastaisesti märkänä.Käsittääkseni on iso ero siinä ajetaankon maahan viillot vai sekoitetaanko sitä.Toi ST bar tekee lähinnä viiltoja ja pintamaata sekoaa aika vähän jankkoon,tällöin peruuttamatomat vauriot aika vähäiset.
--kyllä St bar ottaa jonkin verran voimaa jos ajaa runko maassa....mutta kuivissa oloissa menee varmaan 120hp traktorilla kohtuu hyvin.
--en kyllä kans ymmärrä esim metrin kerroksen sekoittamista,siinä mielestäni menee maan rakenne pilalle

Re: Jankkurit

Lähetetty: 22 Kesä 2009, 18:00
Kirjoittaja Carnivor
koivumaki kirjoitti: --mä ajoin Simba ST barilla kokeeksi pienen alan.justaankin Maken ohjeiden vastaisesti märkänä.Käsittääkseni on iso ero siinä ajetaankon maahan viillot vai sekoitetaanko sitä.Toi ST bar tekee lähinnä viiltoja ja pintamaata sekoaa aika vähän jankkoon,tällöin peruuttamatomat vauriot aika vähäiset.
Toisaalta hyödytkin jäävät saavuttamatta. Jankkuroinnin tarkoitushan on yleensä rikkoa tiivistymiä murustamalla maata. Jos savimaa on märkää, niin tiivistymä ei rikkoudu muruiksi vaan pelkästään pahenee.

Re: Jankkurit

Lähetetty: 27 Elo 2012, 21:29
Kirjoittaja tonii
Onko uusia kokemuksia jankkureista? Mitä merkkejä käytössä ja millaisia tekniikoita jankkurointiin?

Re: Jankkurit

Lähetetty: 28 Elo 2012, 13:59
Kirjoittaja TumppiW
Tuossa olisi 30 min luento:
http://www.luomu.fi/tietoverkko/jankkur ... enteeseen/
Ja tuossa tietokortti:
http://www.luomu.fi/tietoverkko/jankkur ... vukuntoon/

Ehdottoman hyvä peli. McConnelin viisipiikkinen menee 115 hp Deutzilla tyydyttävästi. 8 km/h jos ei kaameaa tiivistymää, 3 km/h jos on...

Agrisemin työjälkeä olen kanssa katellut kaverilla, vaikuttaa aikasta nätiltä. Lisäksi noissa vehkeissä on se, että jos maa on ihan kauheassa kunnossa ja vetoteho loppuu, niin ottaa pari piikkiä pois. Seuraavana vuonna jankkuroi uusiksi kaikilla piikeillä.

Ei ole pahan hintaisia nuo agrisemit: http://www.agriaffaires.fi/kaytetty/jan ... risem.html

Re: Jankkurit

Lähetetty: 28 Elo 2012, 15:53
Kirjoittaja masto
Mä oon muutaman vuoden jo himoinnut jankkuria jossa olis myyräauran terät. Olisivat kevyemmät vetää kuin tavalliset jankkurit eikä nosta maata lainkaan ylöspäin jolloin maan kantavuus ei muuttuisi.