Sivu 1/2

Navettaan panostus

Lähetetty: 27 Maalis 2009, 16:01
Kirjoittaja Kivinen
ape,sontarattori.kuivituskauha ja lypsyasema... itse panostan toimivuuteen ja terveyteen. kertokaas itse miten panostatte karjan hoitoon! :)

Re: navetan panostus

Lähetetty: 27 Maalis 2009, 16:18
Kirjoittaja Sepe
Hiukan hämäävä otsikko... :lol:

Re: navettaan panostus

Lähetetty: 27 Maalis 2009, 18:07
Kirjoittaja Jorma
Muokkasin otsikkoa, kun siitä sai käsityksen lähinnä navetan räjäyttämisestä. Tästä nyt ei ilmeisesti kuitenkaan ollut kyse?

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 27 Maalis 2009, 18:59
Kirjoittaja sirkussonni
Tuo räjäytys tuli mullekin ensimmäisenä mieleen. Jos sattuis salmonella taloon tulemaan, alettaisiin tekemään sitten heti putkiremonttia, eikä millään liimaputkilla, vaan kunnon kaasuhitsauksella...
Täällä ei paljoa navettaan panosteta enää.

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 16 Touko 2009, 20:14
Kirjoittaja Kivinen
vai rupiatta te taistelemmaa? :o on siinäkin yhen ajan pellejä kun ei voi ymmärtää otsikon tarkoitusta....

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 16 Touko 2009, 20:17
Kirjoittaja sirkussonni
Kyllä se alkaa ennemmin mennä siihen navetan panostukseen kuin navettaan panostamiseen. Rupee oleen pikkuhiljaa täys tätä kovempaa polkemista. Mistä tahansa sais paremman tuoton, jos laittais eukon tekemään tuottavaa työtä jossain palkkatyössä!

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 01 Kesä 2009, 16:30
Kirjoittaja nufa
Kyllä meilläkin navettaan panostus on nolla. Puolisen vuotta pitäis sonneja vielä kasvattaa niin sitten pääsis viimmeiset myymään, ja uusia ei enää ikinä oteta. On meinaan senverran kallis harrastus !

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 20 Elo 2009, 19:23
Kirjoittaja Asikeikuli
Toissa talvena kunnosteltiin karjakeittiön seinät ja värkättiin hyllyä sun muuta lisää.
Viime kesänä asennettiin DeLavalin kiskot ja irrottajat. 4 x milkmaster. Automaattipesurikin vielä maitohuoneeseen. Samassa rytäkässä uusittiin koko navetan maitoputkisto ja alipaineputkisto. Mielestäni niin pientä navettaa ei ole jossa ei kannata panostaa työn helpottamiseen.

Nyt tallissa odottaa asennusta Pellon ruokkija, kiskot sekä värkätään samalla vielä isompaa viljasiiloa navetan päässä olevaan latoon. Ladon päädyssä oli perinteinen SLR siilo joka oli lähinnä rehuviljan varastona. Heinäkuun alussa mätettiin tämä monttu täyteen hiekkaa ja laitettiin styroksia 5cm, 6mm teräsverkkoa sekä 13cm laatta.

Siihen nyt sitten pitäisi pystytellä siilo ja asentaa spiraalikuljettimet ja myllyt sun muut.

Vanhat lapatukiparret navetassa saivat purkutuomion. Revin ne poies ja tehtailen uudet vesijohdot juomakupeille ja muutetaan lapatuet niskapuomiksi.

Ensi kesänä voisi sitten ehkä laittaa parsimatot. Mikähän mattomalli olisi hyvä? Pitänee kysyä sorkanhoitajalta.
Myös takakäytävien harjaaminen alkaa tympästä joten mikähän siihen olisi hyvä laite?
Onko kukaan ollut niin härski että olisi laittanut discoveryn putsaamaan parsinavettaa? :D

Avantiin pitää vielä hommata myös keulalle se lattiaharja. Mielellään se kapeampi versio niin mahtuu vähän paremmin.
Mullien ja nuorkarjan edessä on vielä tällä hetkellä kaukalot ja ne olisi tarkoitus vaihtaa keraamisille laatoille.
Paska idea tuommoset lootat..
Sekin voisi onnistua ensi kesänä.

Sitten pikkuvasikoiden ryhmäkarsinat on aikanaan tehty typerästi koholle muusta lattiasta. Pitänee pudottaa ne lattiatasoon ja uusia niissä olevat teräsrakenteet kun ei oikein tiedä että miten haperoa ne jo juuresta ovat vaikka onkin sinkitty.

Sitten kun vielä ilmanvaihdon saa ensikesänä tuplattua teholtaan niin alkaakin jo olla ihan mukava tulla pois navetalta.
Valio voikin hoitaa sen navetalle menon mukavaksi.

Latoon pitänee tällä vuodella vielä asentaa uudet talviloisteputket tuplana. Jos jonkin viisi kappaletta saisi alkuun laitettua niin valo miellyttäisi silmiä pimeinäkin päivinä.
Ladon kattoon vaihdetaan naulojen tilalle ruuvit. Navettaan tämä tuli jo tehtyä viime kesänä. Halpaa hommaa kun on hyvä sorkkarauta ja akkuporakone.

Maalia vielä ladon seiniin ja uudet räystäskourut niin ei tule rospuutolla vesi sisään. Tämän firman rakennuksilla on kaikilla se vika että ne on rakennettu liian matalalle.

Navetan nurkalla on ovi nuorkarjalle. Siihen värkätään jostakin kakkoslaadun teräksestä jykevä kokooma karsina välitykseen meneville vatiskoille niin saa muutaman euron siitäkin huvista lisää ja helpottaa eläinten siirtoa.

Kuvia laittaisin muttakun se heittää aina valkean ruudun kun on yrittäny kuvan liittää.. :?
Koko kyllä on oikea ja jpg on muoto. Mikä lie.

Tavoite olisi että 15 vuotta voisi tehdä töitä tuossa navetassa.

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 23 Elo 2009, 18:09
Kirjoittaja ATH
Pitäisi puhkaista päätyyn iso oviaukko, purkaa välikatto, purkaa kalusteet ja valaa lattia suoraksi. Tulee 400 neliötä lisää heikkotasoista hallitilaa. Elukat lähti viimeiset 79. Sitten oli possuja jotka lähti EUn myötä. Nyt tulee varastotilaa. Sen saa vaikka vuokrattua jos ei muuta käyttöä sille keksi.

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 23 Elo 2009, 18:20
Kirjoittaja Jari
ATH kirjoitti:Pitäisi puhkaista päätyyn iso oviaukko, purkaa välikatto, purkaa kalusteet ja valaa lattia suoraksi. Tulee 400 neliötä lisää heikkotasoista hallitilaa. Elukat lähti viimeiset 79. Sitten oli possuja jotka lähti EUn myötä. Nyt tulee varastotilaa. Sen saa vaikka vuokrattua jos ei muuta käyttöä sille keksi.
Samanlainen navettaan panostus mullakin edessä :) Tosin tulee hyvää hallitilaa,matalaa mutta hyvää varastoa mm. kappaletavaralle,välikatto valmiina ja päädyssä isot ovet eli suht helpolla pitäisi päästä.

Navetassa OLI milkmasterit,kiskot,ruokkijat ym. härpäkkeet. Ne kannattaa laittaa pieneenkin navettaan,meille ne tuli vuonna -90 ja silloin navetointi muuttui askeleen inhimillisemmäksi. Tosin jo aiemmin ruokintaa hoiti Bobcat. Kiitos siitä että oltiin ajoissa liikkeellä ja "jouduttiin" ostamaan Bobcat, ko. Bobcat on edelleen uudenveroisessa työkunnossa ja käytössä. Silloin ei ollut kotimaisia pienkuormaimia tarjolla lainkaan,hyvä niin :mrgreen:

Eli navettaa välittömästi täysi panostus,laatukamppeilla mutta järkeä käyttäen. Parilla kympillä investoi navetointiin paljon,varsinkin kun vähän käytettyä kampetta nykyään paljonkin tarjolla. Sama raha traktoriin/koneisiin on kuin housuihin kusisi,hetken lämmittää mutta sitten iskee karu todellisuus.

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 23 Elo 2009, 21:17
Kirjoittaja marklain
Samantapaista "panostusta" kuin tuossa ATH:lla.
Eli vanha sikala, josta elukat lähti EU:n myötä, on nyt muuttumassa autotalliksi / varastoksi.

Vanhat väliaidat, ruokintaputket, vesijohdot, paskakuilun ritilät ja osa lattiasta on jo purettu.
Myös vanha lietesäiliöstä on betoninen katto tiputettu, sinne onkin hyvä tiputtaa nuo kaikki betonimurikat.
Ja hiekalla sitten loput täyteen.

Pari ovea tulis autoja varten ja uus lattia täytyy valaa.

Parisataa neliötä tulis lisää tilaa, kun kaikki muut tilat on piukkaan ahdettu kaiken muailman roinaa...

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 24 Elo 2009, 17:08
Kirjoittaja Auts
ATH kirjoitti:Pitäisi puhkaista päätyyn iso oviaukko, purkaa välikatto, purkaa kalusteet ja valaa lattia suoraksi. Tulee 400 neliötä lisää heikkotasoista hallitilaa. Elukat lähti viimeiset 79. Sitten oli possuja jotka lähti EUn myötä. Nyt tulee varastotilaa. Sen saa vaikka vuokrattua jos ei muuta käyttöä sille keksi.

Autotalli olisi tarkoitus kehittää jossakin vaiheessa navetasta, saas nähdä mitä muuta 200 neliölle tulee keksittyä käyttöä, välikatto reilussa kahdessa metrissä saa pysyä paikallaan.

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 25 Elo 2009, 13:46
Kirjoittaja Asikeikuli
Taidan olla ainut ääliö joka viitsii vanhaan panostaa.

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 25 Elo 2009, 14:45
Kirjoittaja ookkonen
Niin kyllä meidän "panostuksemme" navettaan oli tukkikoura ja kaivinkoneen kauha.
Kyseessä oli jossain 1920-30 luvulla tehty lautarakenteinen navetta/puuvaja,hiukan lahovikaa oli :lol:
Nyt on enää tasainen sepeli kenttä.

Re: Navettaan panostus

Lähetetty: 25 Elo 2009, 16:17
Kirjoittaja O.J.
Asikeikuli kirjoitti:Taidan olla ainut ääliö joka viitsii vanhaan panostaa.
Noup. Mitä luin, niin fiksun tuntuiset systeemit kohtuullisella rahalla. Jos rupeaa menemään vieläkin huonommin, niin ahtaammalla ovat ne, joilla uusi ja iso uudisrakennus.

Laita kuvia vaikka Aijaan kautta. http://www.aijaa.com/