Sivu 1/1

Viljelyvuosi 2005 yhteenveto sadoltaa ja laadultaa

Lähetetty: 14 Syys 2005, 19:55
Kirjoittaja Wilpo
Nyt kun viljat on saatu pellolta kuivuriin piiloon, vedetään yhteenveto viljelykaudesta sadon ja laadun suhteen.

KTTK:n sivuilta 2005 vuoden viljasadon laatututkimusta:
http://www.kttk.fi/data/vila/Viljasadon%20laatu.htm
http://www.kttk.fi/data/vila/vila_tiedotteet.htm


HUOM. Äänen voi antaa äänestykseen vain, jos on rekisteröitynyt foorumille.

Lähetetty: 14 Syys 2005, 20:23
Kirjoittaja Jari
Viime vuonna jäi hieman puimattakin märkyyden takia,silti sato keskimäärin paljon parempi kuin tänä vuonna. Suurin syy suorakylvö,säät ei suosineet kuin orasvaiheeseen saakka,siitä asti ollutkin liikaa ääripäitä,sekä märkyyttä että kuivuutta niille herkillä lohkoilla. Muutoinkin kasvustot kärsivät viime vuoden rypemisestä,pellon rakenne kärsi paikoitellen.

Näyttää tällä hetkellä tilanne aika lohduttomalta,vettä on tullut viimeisen kuukauden aikana turhan paljon. Ruiskun kanssa ei turvemaille asiaa etteikö raiteita jää,kevyttäkään muokkaamista ei hetkeen kannata edes ajatella,puhumattakaan lietteen ajosta.

Kokonaisuutena kaksi surkeinta kasvukautta yli kymmeneen vuoteen. Sadoiltaan -02 paras koskaan,-03 toiseksi paras. Joten rajusti tulee tasoitusta,keskimääräisessä ollaan näiden neljän vuoden osalta :?

EDIT: Laskin sademäärän 17.8 jälkeen, 141mm tällä hetkellä ja lisää tulee kokoajan.

Tämän päivän saldo 14.5mm.
No,vettä tulikin lisää, 35mm. yhteensä

17.8 Tuli 75mm ja sitä ennen oli jo kosteaa.

Pellot kantoi puintiaikana hyvin,vain tosi pahoissa,pienissä ongelmapaikossa raiteita/painaumia.

Lähetetty: 14 Syys 2005, 20:37
Kirjoittaja Jorma
Viime vuosi oli mullakin parempi, satoa tuli keskimäärin n. 235 kg/ha enemmän kuin tänä vuonna. Mitään yhtä selitystä en osaa sanoa miksei tänä vuonna kasvanut, vehnäkin sai enemmän typpeä kuin koskaan, silti sato jäi viime vuodesta.
Taloudellinen tulos voi silti tänä vuonna olla parempi, öljyä kului kuivauksessa yli puolet vähemmän.

Lähetetty: 14 Syys 2005, 21:08
Kirjoittaja O.J.
No huomattava parannus viime vuoteen viljelyoloissa. Nurmisato oli viimevuotista heikompi, mutta nyt sen sai korjattua suht kuivana. Laitumet ovat myös kestäneet hyvin ja nurmia ei tarvii uusia urien takia, kuten vuos sitten.

Viime syksynä meinas ahistaa, ku ajoin turvemaalle lietettä puolikkailla vaunuilla. Ajomatkaa alle 200m, tuntui, että homma ei edistynyt ollenkaan.

Tänään ensimmäinen kunnon sadepäivä aikoihin, pohjavedet ovat aika alhaalla.

Lähetetty: 14 Syys 2005, 21:41
Kirjoittaja Rubinjo
Sato oli viljoilla huonompi tänä vuonna, mut laatu parempi. Rypsistä lopultakin kunnon sato. :) Lopputulos varmaan kuivatuskustannusten yms. seurauksena aika tasan.

Lähetetty: 15 Syys 2005, 11:37
Kirjoittaja Radon
Kummatkin vuodet olleet hyviä, tämä vuosi kuitenkin hieman huonompi, ohrilla kuivakausi vei aivan huippusadot ja kaurastakin hieman huonompi sato kuin viimevuonna ohrilla keskisato n.4500kg (vimev. 5100kg) ja kauralla 5600kg (viimevuonna n.6000kg).

Tänä vuonna saatiin kaikki puitua hyvin kuivana suurin osa oli alle 16% parhaimmat 13%, pellot oli huomattavasti pehmeämmät tänävuonna osalle pelloista jäi melko ikäviä raiteita.

Lähetetty: 16 Syys 2005, 08:50
Kirjoittaja Rolle
Radon kirjoitti:Tänä vuonna saatiin kaikki puitua hyvin kuivana suurin osa oli alle 16% parhaimmat 13%
Huhhuh, hyvä kun meillä meni edes jossain vaiheessa alle 20% :shock:

Lähetetty: 16 Syys 2005, 12:26
Kirjoittaja Murtola_Lasse
Satotaso oli meillä parempi kuin viime vuonna, viljoista n. 4,3-5,0 tn/ha, rypsistä vain 1,75 tn/ha.
Puintikosteudet olivat 16-20% välillä.
Sadonlaatu:
Hehtolitra painot ovat hyviä.
Ruis, Elvin laatu huononpi kuin viime vuonna, alhainen sako.
Ohra, Saanan ja Erkin jyvät isokokoisia, itävyys?, osa itänyt sateista johtuen.
K.vehnä, Kruunu hyvän näköistä, itävyys on voinut kärsiä sateista?
K.rypsi, Valo hyvän näköistä. Mutamaassa kasvaneessa löytyy pahkoja.
Kasvustot olivat käsitelty tautiaineilla, siksi ei liiemmin tauteja ollut, ohriassa vähän punahometta.
Osa rukiista ja ohrista lakoontui kasvunsääteistä huolimatta, vehnät CCC:tä saaneet pystyssä muu osa jonkin verran laoassa.
Siementen näytepussit ovat vielä viemättä tutkittavaksi, sen jälkeen tietää laadun tarkemmin.

Lähetetty: 16 Syys 2005, 12:45
Kirjoittaja andypoge
Syysvehnää lähdettiin puimaan 18% kosteudella, siitä mentiin kuivaan päin ohralla ja kauralla ja rypsin ajo lopetettiin n. 13 % kosteudella. Kuivauksen kannalta todella hyvä vuosi, mutta satotaso jäi keskinkertaiseksi. Vain ohran HLP oli erinomainen. Sampo todisti taas kelluntakykynsä märissä paikoissa. Näin kaakkois-Satakunnassa.

sato 2004/2005

Lähetetty: 16 Syys 2005, 21:12
Kirjoittaja Toukojouko
mielestäni 2005 parempi.vaikkei ehkä sadon määrä/laatu vastannut v2004 kaiken sai korjattua ja kohtuu kuivana 20-14%

Lähetetty: 18 Syys 2005, 22:53
Kirjoittaja kakes
Viime vuonna Kauraa tuli hyvin, nyt huonosti. Tänä vuonna ohraa tuli hyvin, kauraa huonosti. Piti ostaa kauraa pystyyn jonkin verran että riittäisi ensi talvena kauppoihin tarpeeksi. Viljelijänurani painavinta ohraa muuten tuli nyt. Aika tasoihin menee nämä kaksi viimeistä vuotta. Kuivaustunteja n. 40% vähemmän kuin viime vuonna.

Lähetetty: 20 Syys 2005, 23:27
Kirjoittaja aurauskeppi
Kokonaisuutena viime vuosi parempi vai kultaako aika muistot :wink:
Sadon määrä ja laatu nyt huonompi kevätvehnät keskimäärin noin 4,3 t/ha, tosin hlp parempi.
Säät olivat parempia tänä vuonna mutta mutta... huono kevät suorakylvöön. Syysmuokkaus viime vuonna toivotonta, saa nähdä kuinla nyt onnistuu.
Puinnit osoui viime vuonnakin hyville keleille mutta tänä vuonna loistaville. Kuivaustarvetta todella vähän.
Rypsin satoon aloittelijana olen tyytyväinen 1760 kg.

Lähetetty: 21 Syys 2005, 21:17
Kirjoittaja hullujussi
Ohraa lähettiin puimaan 20,8 kosteus oli 17 ,hehtolitrapaino oli 55 ja 65 välliin.Suurin osa saatiin puitua kosteuden pysyessä alle 20. sateiden jälkeen pomppas yli 25. lähtö oli huomattavsti parempi ja jyväää tyli kun jokapaikka on täynnä. :P