Sivu 1/1

Schäffer 217 ja muut pienkuormaajat

Lähetetty: 11 Tammi 2009, 19:48
Kirjoittaja hogi
Pienkuormaimen hankinta saattaa tulla eteen. Tarve lähinnä hakkeen siirtely, klapihäkkien siirtely trukkipiikeillä yms. pihapiirin työt.

Kannattanee ottaa euro-sovitteilla jotta ek-koneen työkalut käyvät. Uusista / uudenkarheista kiinnostaa tällä hetkellä Schäfferin pienin, eli 217. Tekeekö tuolla mitään? Mitä eroa on hydrostaattisella ja hydraulisella (isommissa näyttäis olevan hydraulinen) voimansiirrolla? Tuossa pienimmässä näyttäis olevan myös mekaaniset jarrut, tuskin haittaa mitään? Tieajoa tuolla tulee jonkin verran sillä koneella on pääasiassa kaksi käyttöpaikkaa joiden etäisyys on 1km.

Giantilla olis mielenkiintoinen kanssa tuo 262S. Avantit ja muut kotimaiset kannattanee unohtaa suosiolla. Mites tämä keskon myymä Weidemann?

Aika huonosti näyttäis noita olevan käytettynä tarjolla, varsinkin ulkomailla. Ja jos on, niiin hintatason puolesta ei kannata tuoda.

Re: Schäffer 217 ja muut pienkuormaajat

Lähetetty: 11 Tammi 2009, 20:09
Kirjoittaja -antti-
Joo tollanen 217 sähveri oli reilu 6vuotta navetatta töillä, tunteja tuli reilu 3000 pari vuotta oli vissiin mittari sökö. Mut suht yksinkertanen ja varma kone. Suunnanvaihto oli ajopolkimessa, sen venttiilin vivusto kulu ihan loppuun. Uudessa pykälää suuremmassa sähkönen suunnanvaihto ja katkasija ei kestänyt kuin 500h.
Näissä pienkuormaajissa nii kapeet aisat että omia sovitteita käyttävät.
Varmaan parempi ois isompi säfferi noihin piha hommiin, hinta tieten hyppää taas jonkin verran...

Re: Schäffer 217 ja muut pienkuormaajat

Lähetetty: 12 Tammi 2009, 08:34
Kirjoittaja JP
Itse valitsin pihakoneeksi 520 Avantin.
Tutustuin myös 2026 Säfferiin, ja muutaman viikon oli koeajossa 262s Giantti.
Molemmissa korkea rakenne, melko pitkät aisat, kiertyvä runkonivel, joista johtuu että koneet ovat aikalailla kiikkeriä, ja helposti kaatuavia.

Avantin saa 130cm leveäksi, painopiste alkaalla, teleskooppipuomilla tarvittaessa runsaasti ulottuvuutta, toisaalta puomi lyhyenä kone on vakaa raskaiden punttien kanssa, jäykkä runkonivel lisää myös vakautta, tosin möykkyisellä alustalla koneesta tulee kiikkulauta.
Istutaan eturungon päällä, joten esim kauhan huulilevy näkyy kuskin paikalta.
Hyvä nostoteho, 950kg Finn-lava nousee maasta.
+myös vakiona olevasta katollisesta turvakehikosta.

Eukon kommentti euroopalaisista koneista: Ne on rumia.. :D

Re: Schäffer 217 ja muut pienkuormaajat

Lähetetty: 14 Tammi 2009, 22:51
Kirjoittaja olavi
Salon agrilla on pari linkkuavanttia nähtävänä. Isommassa on ihan kunnollisen oloinen lämmittettävä koppikin, mikä ei varmaan ole huono pihakäytössä. Käy siellä kattomassa ja pyydä koekäyttöön.