Sivu 1/2

Syysviljojen kylvö

Lähetetty: 02 Syys 2007, 19:47
Kirjoittaja claas58
Onkos foorumilaiset jo saanneet syysviljoja kylvöön?
Itse tarkoitus kylvää suorakylvönä ruista mutta tähän saakka sateet ovat täällä lounaissaaristossa tehokkaasti estäneet kylvöt. Mitä pidätte viimeisenä päivämääränä kylvää ruista ilman isoa riskinottoa?

Re: Syysviljojen kylvö

Lähetetty: 02 Syys 2007, 22:38
Kirjoittaja Jari
claas58 kirjoitti:Onkos foorumilaiset jo saanneet syysviljoja kylvöön?
Itse tarkoitus kylvää suorakylvönä ruista mutta tähän saakka sateet ovat täällä lounaissaaristossa tehokkaasti estäneet kylvöt. Mitä pidätte viimeisenä päivämääränä kylvää ruista ilman isoa riskinottoa?
Huomenna jos pääsis aloittaan rukiin kylvöä,vielä on lietettä joku kuorma ajamatta. Ei olisi mitään toivoa ellen kylväisi lopetettaville nurmille suoraan sänkeen,vettä sataa jokapäivä eikä öinen nollakeli ja päivän 6-8 astetta auta haihtumiseen. Keli kuin lokakuun alusta,ollut jo jonkinaikaa.

Suunnitelmat menneet jo kertaalleen uusiksi,piti kylvää ohra/kauraseos peltoon mutta on edelleen puimatta vaikka ensimmäisiä puinteja. Vettäkin pellolla,15m leveä oja tulvii 50m pellon puolelle :x Parhaat syysvehnätkin ko. ojan vaikutus alueella ts. vedessä osa :evil:
Niin,ja näille maille piti kylvää rukiin lisäksi 15ha syysvehnää.... Riisiä ennemmin.

Re: Syysviljojen kylvö

Lähetetty: 02 Syys 2007, 23:00
Kirjoittaja SS
claas58 kirjoitti:Onkos foorumilaiset jo saanneet syysviljoja kylvöön?
Itse tarkoitus kylvää suorakylvönä ruista mutta tähän saakka sateet ovat täällä lounaissaaristossa tehokkaasti estäneet kylvöt. Mitä pidätte viimeisenä päivämääränä kylvää ruista ilman isoa riskinottoa?
Jos säät ovat semmoiset mitä ne normaalisti olivat 1960-90, ei kannata ruista kylvää. Toisaalta, jos menisi yli 20 asteen vielä marraskuussa , niin kuin viime vuosina, ei mitään kiirettä. Kun tuon nyt tietäis.
Viime vuonna Elvi kylvössä 15.9 suunnilleen, ei eroa kuun vaihteessa kylvettyyn. Viimeiset syysvehnät puolihuolimattomasti lokakuun alussa, oli se nyt hiukan hintelämpää, mutta kyllä se huonoa kevätvehnää vastasi.

-SS-

Lähetetty: 03 Syys 2007, 01:19
Kirjoittaja Wilpo
Viikko sitten 26.8 tuli Picasso hybridiruis maahan noin 23,5ha. 21ha kynnettyyn ja 2,5ha suoraan sänkeen. Siemenmäärä oli keskimäärin 70kg/ha ja syksyn lannoitus 9kg N, 17kg P ja 50kg K. Oraat alkaa olemaan pinnassa jo.

Lähetetty: 03 Syys 2007, 12:09
Kirjoittaja Radon
Viime viikolla 28.päivä tuli reilu 8ha ruista kylvettyä, kyntäessä oli maa vielä ihan pölykuivaa mutta sateli pariin otteeseen kynnökselle ja viimiset kylvettiin ihan kunnon vesisateessa.

Lähetetty: 03 Syys 2007, 19:53
Kirjoittaja Jorma
Ei tässä mitään ehdi kylvää, kun puidakin pitäisi ja nostaa kaalia. Lisäksi syysviljojen kelpaamattomuus kasvipeite alaan rajoittaa hommaa, maat joihin voisi nyt syysviljaa kylvää ovat kevätkynnössä ja täyttämässä kasvipeite alaa.

Lähetetty: 03 Syys 2007, 21:16
Kirjoittaja Murtola_Lasse
Jorma kirjoitti:Lisäksi syysviljojen kelpaamattomuus kasvipeite alaan rajoittaa hommaa, maat joihin voisi nyt syysviljaa kylvää ovat kevätkynnössä ja täyttämässä kasvipeite alaa.
Kasvipeite alaan pitäisi saada muutos, että syysvilja kelpaisi siihen, muutoin rukiinviljely Suomessa vähenee.
Lisäksi kevätkyntö savimaalle ei sovi lainkaan. :evil:

Lähetetty: 03 Syys 2007, 21:32
Kirjoittaja claas58
Murtola_Lasse kirjoitti:
Jorma kirjoitti:Lisäksi syysviljojen kelpaamattomuus kasvipeite alaan rajoittaa hommaa, maat joihin voisi nyt syysviljaa kylvää ovat kevätkynnössä ja täyttämässä kasvipeite alaa.
Kasvipeite alaan pitäisi saada muutos, että syysvilja kelpaisi siihen, muutoin rukiinviljely Suomessa vähenee.
Lisäksi kevätkyntö savimaalle ei sovi lainkaan. :evil:
Ei sovi mutta onneksi on kevyempiä maita jolla saa 30% kasvinpeitteisyyden täyteen kevätkynnöllä. Enempään kun 30 prosenttiin ei kevätkynnettävät maalajit riitä.

Lähetetty: 03 Syys 2007, 21:49
Kirjoittaja Make
Naapurit on kynnelly syysviljamaita, hätäisimmät on kerenneet käymään kääntymässä äkeen kanssa kuivimmilla paikoilla. Yksi luomuviljelijä on kylvänyt ruista, on kovasti jo oraalla. Muut eivät ole päässeet kylvämään.

Lähetetty: 04 Syys 2007, 10:14
Kirjoittaja TumppiW
Viime viikon alussa sain 4 ha ruista maahan ennen sateita. 16 ha on vielä suunnitteilla, mutta jos tulee vettä vielä tähän malliin, niin suunnittelmat muuttuu... Kantti ei riitä paljon tämän viikon jälkeen viivyttelyyn. Onneksi en lähtenyt muokkaamaan yhtään ylimääräistä kylvöalustaa, nurmi kuivuu äkkiä . Jos ei ruista kerkeä kylvämään, edessä on routakynnön kokeilu :)

Lähetetty: 04 Syys 2007, 18:29
Kirjoittaja koivumaki
Mä olen kylvänyt 4+7,5+8+39 ha ruista.Omaa 8 noi muut naapureille.

Kaiken kaikkiaan haaveena oli suurin piirtein 80 ha,mutta ton isoimman alan hallinnoija sai sen verran jarrutettua hommaa omalla toiminnallaan,että kelit loppu.Nyt en kyllä usko,että onnistuu enää.Maat liian märkiä.

Itse päädyin rukiin kylvöön sen takia,että ohran sekaan tuli kuivuuden seurauksena epäonnistuneen ruiskutuksen takia Mataraa ja en viitsi rypsiä kylvää noihin maihin.Kasvivuorotus kun tuli valittua niin täytyy olla kesannon lisäksi jotain muuta kuin ohraa/vehnää.

km

Lähetetty: 05 Syys 2007, 06:21
Kirjoittaja aurauskeppi
Syysvehnän siementä olisi lajiteltuna toistakymmentä tonnia. Kun tulis vielä ne kelit. Olivinin sato oli loistava ja sain sen puitua hyvillä keleillä noin 60%: sesta laosta.. Tuntui vaan siltä että tautiruiskutus oli vikatikki. Puidessa olki oli muovimaista ja niin sitkeää ettei meinannu jaksaa käsivoimin vetää poikki. Maatuu joskus 10 vuoden päästä.

Lähetetty: 06 Syys 2007, 22:09
Kirjoittaja Make
Ei ole kukaan saanut kylvettyä ton luomuviljelijän jälkeen. Eilen oli ensimmäinen poutapäivä kahteenviikkoon, yöllä sitten jo taas tulikin. Rukiinkylvölle taitaa olla jo liian myöhäistä.

Lähetetty: 06 Syys 2007, 22:30
Kirjoittaja SS
Pitää ottaa huomioon syksyjen yleinen lämpeneminen ja se, että elokuu on kerta kaikkiaan liian aikainen nykyään syyskylvöksille.

Olen saanut pettyä melkein joka kerta kun olen ryynännyt aikaisin kylvämään, joskus on kuivuus tappanut puolet oraista, joskus on kahukärpäsiä pitänyt hätyytellä, viirukaskaiden virustauti leviää juuri aikaisiin kylvöksiin ja niin edespäin.

Myöhäisillä "no koetetaan nyt omalla siemenellä puolihuolimatomasti" kylvöksillä on tullut enemmän tai vähemmän positiivisia yllätyksiä. On huomattava, että muualla Euroopassa kylvetään vasta lokakuussa, ehkä.

Eli se vanhan ympäristötuen määräpäivä, jolloin syysvilja edes hyväksyttiin, ei ole nyt relevantti enää, kun ei kelpaa kumminkaan kasvipeitteisyydeksi, ei suorakylvettynäkään.

-SS-

Lähetetty: 07 Syys 2007, 09:48
Kirjoittaja Make
Osaksi syysviljojen kylvöaika on myöhästynyt. Kuitenkin vuonna 2002 oli syksy peruutettu ja kasvukausi loppui aivan etelässäkin syys-lokakuun vaihteessa. Kyntökin pysähtyi maan jäätymiseen lokakuun puolivälissä. Tuona syksyn eivä aikaisemmatkaan kylvökset ehtineet itää kuivuuden takia.