Sivu 1/1
Viljan jäähdytys
Lähetetty: 07 Huhti 2005, 21:13
Kirjoittaja Carnivor
Millaisia viljan jäähdytystekniikoita teillä on käytössä?
Jäähdytyksestä on etua esimerkiksi tilanteessa, jossa lämminilmakuivuri on sadonkorjuun pullonkaula ja märkä tavara uhkaa lämmetä kärryissä. Pystyisikö kaatosupilon varustamaan jäähdytyksellä? Erillisen laakasiilon etu taas on mahdollisuus käyttää sitä esimerkiksi klapien tai hakkeen kuivatukseen. Yksinkertaisin ratkaisu lienee peräkärryt tuulettimella ja reikäpeltipohjalla.
Hienolta kuulostaisi myöskin erillinen jäähdytyssiilo pakettikuivurissa. Kosteaa tavaraa voidaan pitää jäähdytyssiilossa odottamassa kuivaukseen pääsyä. Vaihtoehtoisesti erillistä jäähdytyssiiloa voitaisiin käyttää kuivatun satsin jäähdyttämiseen ja ottaa uusi erä samantien sisään kuivuriin. Näiden ratkaisujen huono puoli on kuitenkin kahden elevaattorin tarve. Muutoin viljaa ei pystytä siirtämään kuivauksen ollessa päällä, eikä kuivatuksen teho kasva merkittävästi.
Lähetetty: 07 Huhti 2005, 21:28
Kirjoittaja Wilpo
Meillä on kaks traktorin peräkärryihin tehtyä puhalluskärryä. Toiset on kiinteästi rakennettu vanhoihin puulavakärryihin ja toinen on Velsa 120 kärryyn tehty irroitettavamalli. Meillä ainakin on kärryt on todella tarpeelliset, kun kuivurin vetää vaan n. 180 hl kuivattavaa kerrallaan ja puimurin tehokkuus on suuri tähän nähden. Tarpeeksi kuivaa viljaa ollaan varastoitu suoraan siiloon odottamaan lopullista kuivumista.
Kuvia Velsa 120 kärryistä, missä irroitettava puhalluspohja:
TÄSTÄ
Lähetetty: 07 Huhti 2005, 22:31
Kirjoittaja Carnivor
Velsassa oleva puhallin taitaa olla lietso. Paljonko ritilän alle pitää jättää ilmatilaa? Ei tuossa vissiin paljon kärryjen kuljetuskyky kärsi.
Olen kuullut myös sellaisista puhallinkärryistä, joissa ei ollut ollenkaan kippiä. Pohjalevy oli suomulevy, jossa suomut oli asetettu taaksepäin. Avattaessa takalaita saadaan jyvät takareunasta alkaen puhaltimella liikkeelle ja ulos. Kippisylinterien ja apurungon massa saadaan kuormalle. En tiedä kauanko kärryn tyhjennys tuolla tekniikalla kestää.
Lähetetty: 08 Huhti 2005, 13:15
Kirjoittaja Jorma
Täällä ollut käytössä kiinteästi rakennettu kylmäilmakuivuri, tämä toimi puskurivarastona lämminilmakuivurille. Viljan siirto lämminpuolelle ruuvin avulla. Hyviä puolia oli lähes rajaton vastaanottokapasiteetti ja mahdollisuus käyttää varastona, huonoja puolia työläs käyttää, tyhjennys ilmanpaineen avulla ei ollut kovin tehokasta. Kyllä siinä olisi voinut kuivata haketta klapeja ym.
Jonkun peräkärryn valmistajan ohjelmassa muistaakseni joskus ollut systeemi, jossa lavalla oli salaojaputkia ja näihin johdettiin ilma.
Kuivurikärry
Lähetetty: 08 Huhti 2005, 13:35
Kirjoittaja Agronautti
Kuivaan omaan käyttöön tarkoitetun viljansiemenen juuri tuollaisella peräkärriin (KIPA 85) asennettavalla kuivurilla. Valmistaja Reikälevy ja myynti Agrimarketti.
Tuossa kuva kun kuivuri on viritelty JF-Tuhti silppurivaunuun heinäkuivuriksi...
http://www.pottupellossa.com/galleria/a ... VURIx2.JPG
Re: Kuivurikärry
Lähetetty: 08 Huhti 2005, 14:45
Kirjoittaja hogi
Agronautti kirjoitti:Kuivaan omaan käyttöön tarkoitetun viljansiemenen juuri tuollaisella peräkärriin (KIPA 85) asennettavalla kuivurilla. Valmistaja Reikälevy ja myynti Agrimarketti.
Tuossa kuva kun kuivuri on viritelty JF-Tuhti silppurivaunuun heinäkuivuriksi...
http://www.pottupellossa.com/galleria/a ... VURIx2.JPG
Nuo tuhdin elementit on hyviä, meillä on kahdet kärryt varustettu noilla, kiinteästi (tai sais ne irti, muttei ole koskaan tullut irroitettua). Käyttö pääasiassa kuminan kuivaukseen, kun sitä ei ole viitsinyt lämminilmakuivuriin viedä sekaantumisen ja hajujen pelossa.
Re: Kuivurikärry
Lähetetty: 21 Huhti 2005, 17:25
Kirjoittaja kakes
Agronautti kirjoitti:Kuivaan omaan käyttöön tarkoitetun viljansiemenen juuri tuollaisella peräkärriin (KIPA 85) asennettavalla kuivurilla. Valmistaja Reikälevy ja myynti Agrimarketti.
Tuossa kuva kun kuivuri on viritelty JF-Tuhti silppurivaunuun heinäkuivuriksi...
http://www.pottupellossa.com/galleria/a ... VURIx2.JPG
Paljonko tuollanen maksoi ja kuinka kauan viljakuorma kestää tuolla koneistolla kuivua?
Lähetetty: 21 Huhti 2005, 21:31
Kirjoittaja Agronautti
Kakes kirjoitti:Paljonko tuollanen maksoi ja kuinka kauan viljakuorma kestää tuolla koneistolla kuivua?:
Vuonna 2000 se oli vähän alle 9000mk alvineen. Tässä on kaksoispuhallin, muistaakseni 4.4kW moottorilla, vakio versiossa yksi ropeli n. 2 kW moottorilla.
Kuivausteho riippuu niin monesta asiasta (määrä,laji,kosteus,kelit yms.), mutta keskim. 5-7 päivää sellaista 22-25% viljaa pitää kuivata. Lisälämpöä olen antanut huonommilla keleillä 6kW lämpöpuhaltimella.. kerran on pitänyt luovuttaa kuivauksessa; 2003 syksyllä siemeneksi tarkoitettu vehnäerä piti hapottaa rehuksi kun ei kuivanut yhtään.. :cry
Lähetetty: 21 Huhti 2005, 21:50
Kirjoittaja Murtola_Lasse
Agronautti kirjoitti:Vuonna 2000 se oli vähän alle 9000mk alvineen. Tässä on kaksoispuhallin, muistaakseni 4.4kW moottorilla, vakio versiossa yksi ropeli n. 2 kW moottorilla.
Kuivausteho riippuu niin monesta asiasta (määrä,laji,kosteus,kelit yms.), mutta keskim. 5-7 päivää sellaista 22-25% viljaa pitää kuivata. Lisälämpöä olen antanut huonommilla keleillä 6kW lämpöpuhaltimella.. kerran on pitänyt luovuttaa kuivauksessa; 2003 syksyllä siemeneksi tarkoitettu vehnäerä piti hapottaa rehuksi kun ei kuivanut yhtään..

Oliko vehnäerän kuivauskerros liian paksu? jolloin kosteus tiivistyi pintaan ja ilman läpimeno estyi.
Meillä 2 kpl puhalluskärryjä, niissä on keskipakoispuhaltimet, silloin saadaan suurempi vastapaine. Vilja tai rypsi on reikäpeltin päällä. A-malliset ilmaharjat osoittautuivat huonoiksi meillä, täyttyivät viljalla kovan puhalluksen vuoksi. Omatekoisia molemmat.
Lähetetty: 21 Huhti 2005, 22:45
Kirjoittaja Kari
Agronautti kirjoitti:Vuonna 2000 se oli vähän alle 9000mk alvineen. Tässä on kaksoispuhallin, muistaakseni 4.4kW moottorilla, vakio versiossa yksi ropeli n. 2 kW moottorilla.
Onkohan noita ollut paljonkin myynnissä? Pitäisi itselle viritellä jokin kuivausratkaisu Kuminalle. (Ellen sitten ihan normi kuivuriin laita pyörimään).
Jos tuollainen kärrykuivuri sattuisi olemaan jollakin ylimääräisenä nurkissa, niin olisin kyllä kiinnostunut. Ei vaan ole tullut vastaan Keltaisessa Pörssissä, eikä vastaavissa. Onko vinkkejä, mistä lähtisi etsimään?
Vaihtoehto on tietty puuhastella sellainen ihan itse kärryille - eipä tuo niin erikoinen rakennettava olisi.
-Kari-
Lähetetty: 22 Huhti 2005, 10:11
Kirjoittaja kakes
Agronautti kirjoitti:Vuonna 2000 se oli vähän alle 9000mk alvineen.
Aika arvokas. Sinkitty pelti taitaa maksaa tuossa "ostosessa" eniten. Reikälevypohjalla mun mielestä toimii parhaiten. Ja käytettyjä puhaltimia löytyy varmasti pikkurahalla. Eikös kuminan siemen ole aika pientä => Harso reikälevyn päälle kuten timoteinsiemenelle.
Lähetetty: 22 Huhti 2005, 20:35
Kirjoittaja Agronautti
Juu kyllähän toi aika kallis oli, mutta jospa tuo 20-30v kestäis..

, ja tämä on suht helppo siirtää kärristä pois/toiseen..
Noitahan oli monellakin valmistajalla : Tuhti ja tämä Reikälevyn lähes identtiset ja Kipan taisi olla se salaojaputkiviritys..
Ja jos en ihan väärin muista niin jossain koneviestissä rakennusohjeet tuollaiselle kärrikuivurille:?:

Lähetetty: 25 Kesä 2005, 22:43
Kirjoittaja xxx
Tulipa tos joku vuos sitten värkättyä tollanen kuivauskärry melkeinpä kierrätysosista,alusta romukuormaautosta,lava toisesta,suomupellin jouduin ostaan uuden,reilu 7m pituutta,2,5 leveyttä,ei kippiä.On tullut kuivattua viljaa,heiniä,haketta,kuminaa,joka vaatii suodatinkankaan ettei mee läpi,tyhjennys puhallus+lumikola,vähän työläs,mut ei ylivoimanen.Puhaltimena 2,2 KW potkuri tähän asti,mut tarttu matkaan romukaupasta 4 KW keskipako,jonka aattelin vaihtaa tilalle kunhan kerkiän