Sivu 1/3
Onko levitetty kalkkia tänä talvena?
Lähetetty: 06 Maalis 2005, 13:53
Kirjoittaja Murtola_Lasse
Täällä päin en ole nähnyt yhtään kalkittua peltolohkoa vielä tänä talvena.
Kuinka muualla?
Meilläkin pitäis pari rekkakuormaa levittää kalkkia, toivottavasti pellot alkavat kantaa, kun ollut noita pakkasiakin jonkin verran.
Lähetetty: 06 Maalis 2005, 15:03
Kirjoittaja hullujussi
Onhan noi jotkut isännät levittyttäny kuivaa kalkkia, mut harvat.
Lähetetty: 06 Maalis 2005, 19:33
Kirjoittaja Carnivor
Meille tuli keskiviikkona pari kuormaa Beston teräskuonaa. Keskimäärin pellot kantavat mutta urakoitsija sanoi että huonojakin kohtia löytyy.
Re: Onko levitetty kalkkia tänä talvena?
Lähetetty: 06 Maalis 2005, 22:32
Kirjoittaja Aki
Murtola_Lasse kirjoitti:
Meilläkin pitäis pari rekkakuormaa levittää kalkkia, toivottavasti pellot alkavat kantaa, kun ollut noita pakkasiakin jonkin verran.
Eipä pakkaset auta, kun lumet on pellolla. Toimii turhan hyvänä eristeenä.. :/
Lähetetty: 06 Maalis 2005, 22:48
Kirjoittaja Murtola_Lasse
Lunta on noin 20-30 senttiä, kyllä se näillä pakkasilla alkaa jäätymään, uskotaan ainakin.
Lähetetty: 07 Maalis 2005, 16:16
Kirjoittaja Jorma
Täällä Porin suunnalla kalkkia on levitelty viime viikon aikana. Maat kantaa hyvin, lunta n. 5-10cm ja kynnöksen harjat näkyvissä. Rannikolla ongelmana maan liiankin syvä routaantuminen, kun lunta ei yleensä kovin paljoa ole.
Lähetetty: 07 Maalis 2005, 21:01
Kirjoittaja MK
Mulla sellaanen tuntuma ettei Seinäjoen seudulla mitään valtavia ole levitetty,itte otin 3 rekkakuormaa jotka jo levitetty ja kasalla on kuonaa 150 tonnia ,pitää ne levittää sitte joskus keväällä omalla kärryllä.
Lähetetty: 11 Maalis 2005, 19:23
Kirjoittaja Rubinjo
Just meni pari kuonakuormaa leviäks. M.P. Koskelta levitti. Pellot kuulemma kantaa jo mainiosti. Kovat yöpakkaset on näemmä purru.
Lähetetty: 11 Maalis 2005, 20:19
Kirjoittaja Murtola_Lasse
Rubinjo kirjoitti:Just meni pari kuonakuormaa leviäks. M.P. Koskelta levitti. Pellot kuulemma kantaa jo mainiosti. Kovat yöpakkaset on näemmä purru.
Onko Markulla veturina Valtra?
Lähetetty: 11 Maalis 2005, 20:39
Kirjoittaja Rubinjo
Juu, 8750. Kirovitsi on viel pajalla.

Lähetetty: 15 Maalis 2005, 17:22
Kirjoittaja Wilpo
Tänään meni 91 tn Paraisten kuivaa kalsiittia kalkkia leviäksi pellolle. Ei ollu mitään ongelmia pellon kantavuuden kanssa. Kuskikin sanoi että maat on niin syvään jäässä, ettei siitä mee enää mikään läpi ja keväällä taas ihmetellään koska päästää kylvöllle.
Kuvia tästä.
Lähetetty: 15 Maalis 2005, 18:16
Kirjoittaja Rubinjo
Mistä toi kalkitusurakoitsija on? Paljonko kustantaa suunnilleen rahti ja levitys yht. Eiks säiliöautoilla oo aika isot rahtihinnat?
Lähetetty: 15 Maalis 2005, 22:28
Kirjoittaja Carnivor
Kuvista päätellen Marttilassakin on aika ohuelti lunta. Farmit.netin sivuilla esitellään Kotkaniemen routamittausta, jossa lunta on noin 30 cm ja routaa vain 17 cm. Näillä vähälumisilla seuduilla routa lienee jo syvemmällä.
Lähetetty: 16 Maalis 2005, 13:39
Kirjoittaja Wilpo
Rubinjo kirjoitti:Mistä toi kalkitusurakoitsija on? Paljonko kustantaa suunnilleen rahti ja levitys yht. Eiks säiliöautoilla oo aika isot rahtihinnat?
Urakoitsija on Lintulan Heikki Mellilästä. Rahtien ja levitysten hintoja ei tiedä vielä kun lasku tulee perässä. Huomenna sama kalusto tulee levittämään vielä yhden pellon lisää.
Carnivor kirjoitti:Kuvista päätellen Marttilassakin on aika ohuelti lunta. Farmit.netin sivuilla esitellään Kotkaniemen routamittausta, jossa lunta on noin 30 cm ja routaa vain 17 cm. Näillä vähälumisilla seuduilla routa lienee jo syvemmällä.
Joo ei sitä lunta niin paljoa olekkaan mitä ensiksi kuvittelee. Juuri ja juuri kyntö on piilossa lumen alla. Täällä on nyt 23 päivää putkeen ollut maksimi lämpötila -5 astetta. Ja tämän ajanjakson keskilämpö -11,8 astetta.
Lähetetty: 16 Maalis 2005, 21:54
Kirjoittaja Toukojouko
3 rekka kuormaa paraisten kosteaa levitetty kynnettyyn/sänkeen ei pientäkään ongelmaa kantavuuden suhteen.