Syyskylvöt 2013

Yleinen keskustelua kasviviljelystä. Viljalajikkeista, tuotannosta, laadusta, ym...

Valvoja: Farmari-ryhmä

ana111
Luokka: 50 hv., takaveto
Viestit: 53
Liittynyt: 24 Helmi 2010, 14:27

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja ana111 »

Rubinjo kirjoitti:
ana111 kirjoitti:
Maajussi66 kirjoitti:No niin, nyt on urakoitsija suorakylvänyt reilut 8ha olivinia, erinomaisissa olosuhteissa. Toivottavasti talvi kohtelee hyvin
Paas tietoo nyt syksyllä ja keväällä miten onnistus
Minua kiinnostaa myös kovin, että kuinka käy.
Viimeksi muokannut ana111, 10 Syys 2013, 16:53. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
SS
Luokka: >500hv
Viestit: 1617
Liittynyt: 25 Huhti 2005, 21:26
Paikkakunta: Lohja

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja SS »

Syysviljan suorakylvö onnistuu hyvin tällaisen kuivan kesän jälkeen, kun olkea ja sänkeä on muutenkin niukemmin. Maaperä on tällä hetkellä niin pintakuiva, että ei tule vettä kerääviä uria vantaasta. Kuivuuden tekemät halkeamat poistavat syyssateet.

Ennustan siis lähtökohtaisesti onnistumista, sillä sänki suojaa orasta talven kylmiltä tuulilta, kerää myös pakkaslunta paremmin oraan suojaksi.

-SS-
Avatar
Mikama
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 298
Liittynyt: 24 Elo 2007, 10:15
Paikkakunta: Salonseutu

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja Mikama »

23ha syysrapsia on maassa. Syysvehnää suunnitelmissa kylvää kolmisenkymmentä hehtaaria, ehkä jopa enemmänkin..
Avatar
Köysti
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 355
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 14:10
Paikkakunta: Lapua

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja Köysti »

Ekat 20 ha Magnifikia kylvettynä ja näkyy muutkin aktivoituneen tälle puolelle. Kuivaan lautasmuokattuun kun kylvää niin Junkkarilla saa tarkasti seurata että meneekö jyvä maahan vai jääkö pintaan. Meininki on niinku kevätkylvöillä paitsi nyt kylvetään kokkareisempaan maahan. Oman lisänsä tähän tuo se, että Simultan jälkiharan kannatinvarsi katkesi ja koko hela paska jäi pellon reunalle ekalla lohkolla...
Avatar
turkki
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 384
Liittynyt: 13 Heinä 2005, 12:27
Paikkakunta: Pohjanmaa

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja turkki »

Tämänvuotinen ruissato oli koko tähänastisen rukiinviljelijän urani pahin fiasko, joten uutta matoa koukkuun ja 26 ha ruista kylvöön pitkän kaavan mukaan (kyntö +äestys +kylvö). Ekat rukiit kylvetty jo niinkin aikaisin kuin 20.8. ja viimeiset 28.8. Kaikilla ruispelloilla yleisilme jo komeasti vihreänä. Urakoitsija kävi (29.8.) vielä suorakylvämässä suoraan ohran sänkeen 14 ha syysvehnää. Mahdollisuuksia olisi ollut kylvää syysviljaa vielä enemmänkin mutta rupesi rohkeus loppumaan kun muisteli mennyttä syysviljavuotta :shock:
tiko78
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 136
Liittynyt: 19 Touko 2005, 21:32
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja tiko78 »

Joo, tämä vaatimaton harrastelija kylveskeli ruista vanhojen david braunien voimalla 16,8 ha, Waletia ja Reettaa oululaiselle "lahjoitettavaksi" Mokoma fazeri meinaa 2016 mennessä olla omavarainen rukiin suhteen.. hohhoijaaa. Hinnat putoo samaa tahtia muiden tarjoajien kera. Uskottavuusongelmaa meikäläisen silmin.. :cry:
TumppiW
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 360
Liittynyt: 07 Elo 2006, 11:03
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja TumppiW »

Rukiin kylvöt jäivät 6 hehtaariin mallilla "laajaperäinen". VLN rikki siipiteräkultivaattorilla ja pöpperöisimmät kohdat lapiorullalla. Siihen hajakylvös Riihi-ruista pneumalla ja muotoilu harjuille kultivaattorilla. Rupesi askarruttamaan, miten ridge-till toimii Suomen oloissa, niin pitihän sitä kokeilla. Hyvin on piikillä, eikä luulisi hukkuvan, kun on 10 cm korkeat ja 50 cm leveät penkit. Ihme ja kumma, myös nurmi näytti tuupertuvan aika nätisti.
Avatar
Kaupoi
Luokka: >500hv
Viestit: 980
Liittynyt: 26 Joulu 2004, 21:48
Paikkakunta: Nivala

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja Kaupoi »

Eka kertaa syysrypsiä kylvössä, ja rypsiä yleensäkään. Kylvöpäivä 29.7. Maalaji kuvan lohkolla Hiue. Esikasvina säilörehunurmi joka sai glyfosaatin ja kynnön jälkeen äestys pariin kertaan. Kylvö rapidilla reilu 4kg/ha.
Onko tuo keltapunanen väri normaalia talveen valmistautumista? Väriä esiintyy lähinnä päisteissä.
Liitteet
syysrypsi2_09092013.jpg
syysrypsi1_09092013.jpg
tiko78
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 136
Liittynyt: 19 Touko 2005, 21:32
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja tiko78 »

Kaupoi kirjoitti:Eka kertaa syysrypsiä kylvössä, ja rypsiä yleensäkään. Kylvöpäivä 29.7. Maalaji kuvan lohkolla Hiue. Esikasvina säilörehunurmi joka sai glyfosaatin ja kynnön jälkeen äestys pariin kertaan. Kylvö rapidilla reilu 4kg/ha.
Onko tuo keltapunanen väri normaalia talveen valmistautumista? Väriä esiintyy lähinnä päisteissä.
Oikein komea taimi, tuo talvehtii varmasti. Tuo punainen sävy esiintyi meikäläisen mailla ihan vesivatipaikoissa viime syksynä. (koko taimi punaisena) Joko lievää hengenahdistusta tai kasvuvauhdissa lievää fosforinpuutetta, vaikka talvi jo tulossa jeps.

Kyllä ne vihreinä säilyy lumentuloon asti jos ei vesivaivaa. Keväällä sitten häviää syksyllä kasvanut vihreä lehtimassa, ei huolta, sieltä juuresta alkaa Äkkiä tunkea uusia lehtiä kovaa vauhtia. Ruiskun pitäs olla lähtövalmiina jos aikoo galerat ruutata jne.. Vapun tienoilla ruiskutellu nuo saunakukat.
errav
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 401
Liittynyt: 16 Syys 2008, 16:16
Paikkakunta: Salo

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja errav »

Rapsin sänkeen 8ha kynnettyyn 6ha kultivoituun 3 ha tuli eilen piilotettua magnfikkia. Kynnös murenee kiren tasurilla yllättävän hyvin. Kultivoituun perustaminen helpointa kerran kultivaattorilla + kerta joustopiikillä. Saas nähdä kuinka paljon rapsissa litupatja haitaa vehnää. Eipä kehtais 48 claassiin ruumentenlevitintäkään hankkia.
masto
Luokka: >500hv
Viestit: 615
Liittynyt: 19 Loka 2007, 08:19
Paikkakunta: Lieto

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja masto »

Eilen kylvin lopun Urhon. Käytin siemenmääränä 240kg/ha sen kummemmin itävyyksiä testailematta.

Viime viikolla vaakasta loppui patteri ja ekan koneellisen kylvin vähän summanmutikassa. Jälkeenpäin millailin että silloin siementä meni 190kg/ha. En tiedä pitäisikö käydä pintalevittäjällä vielä lisäämässä siementä tuolle alalle..?
Avatar
SS
Luokka: >500hv
Viestit: 1617
Liittynyt: 25 Huhti 2005, 21:26
Paikkakunta: Lohja

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja SS »

masto kirjoitti:Eilen kylvin lopun Urhon. Käytin siemenmääränä 240kg/ha sen kummemmin itävyyksiä testailematta.

Viime viikolla vaakasta loppui patteri ja ekan koneellisen kylvin vähän summanmutikassa. Jälkeenpäin millailin että silloin siementä meni 190kg/ha. En tiedä pitäisikö käydä pintalevittäjällä vielä lisäämässä siementä tuolle alalle..?
Tarkista pikaisesti kirjevaa'alla 1000 jyvän paino. Tuo kilomäärä saattaa olla ihan riittävä kylvötiheyteen , muistathan, että siemenkauppiaat suosittelevat mille tahansa viljalle jopa 700kpl neliötiheyttä, minusta 450-500 voisi riittää, näin lämpimänä syksynä.

-SS-
taisker10
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 178
Liittynyt: 23 Syys 2007, 19:45
Paikkakunta: loimaa

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja taisker10 »

en kylä tiedä vanhoista ajoista mut mulla ei kylä tyhjästä siemenmäärästä tuu satoo kaikkee pitää kylvää ja paljon
Avatar
Rubinjo
Luokka: >500hv
Viestit: 2591
Liittynyt: 17 Tammi 2005, 22:28
Paikkakunta: Halikko www.toivontila.fi
Viesti:

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja Rubinjo »

Tuskinpa syysvehnän pensomista millään isolla siemenmäärällä saa "paikattua". En ois kovin huolissani pienehköstä siemenmäärästä.
Avatar
SS
Luokka: >500hv
Viestit: 1617
Liittynyt: 25 Huhti 2005, 21:26
Paikkakunta: Lohja

Re: Syyskylvöt 2013

Lukematon viesti Kirjoittaja SS »

taisker10 kirjoitti:en kylä tiedä vanhoista ajoista mut mulla ei kylä tyhjästä siemenmäärästä tuu satoo kaikkee pitää kylvää ja paljon
Tuo sääntö toimii arkijärjellä, mutta esimerkiksi hybridirukiilla asia on toisin; mitä harvemmaksi ja tasaisemmaksi oraan saa aikaisin kasvamaan, tekee se versoja paljon, juuri syvenee ja tähkät ovat lopulta isoja kuin osmankäämit. Liian tiheään kylvettynä ei satoa tule kummoisekstikaan, populaatiorukiinkaan vertaa välttämättä.

Kai tämän sentään itsekin tiedät.

Henkinen yliote oli itsestä otettava ja palasin kevätvehnässä järjelliseen kylvömäärään; nyt taas on tähkässä kokoa, ei semmoista ylitiheää heinää minitähkällä puidessa säiliöön mitään kerry, koska jos kylvömäärän lisääminen toimisi ehdoitta, kannattaisi tuplata joka vuosi kylvötiheys !

Kyllä korkea kylvötiheys on loppuviimeksi ainakin yhdelle osapuolelle tuottoisaa, mutta kenelle ?

-SS-
Vastaa Viestiin