Matka Amerikan keskilänteen (Illinois, Kansas)

Ilmoita, keskutele ja kerro tarina maatalouden / metsätalouden eri tapahtumista/matkoista ympäri maailmaa.

Valvoja: Farmari-ryhmä

Alueen säännöt
Ilmoita viestiketjun otsikossa selkeästi tapahtuman nimi, paikka ja aika. On suotavaa, että jokaisesta eri tapahtumasta tehdään oma keskutelu.
JohannaV
Luokka: Hevosaura
Viestit: 12
Liittynyt: 15 Syys 2010, 18:04

Matka Amerikan keskilänteen (Illinois, Kansas)

Lukematon viesti Kirjoittaja JohannaV »

10 päivän matka maaliskuussa 2013. Vielä muutama paikka vapaana. Hinta n. 2100 €.
Ohjelman saa sähköpostitse osoitteesta johanna@jotours.fi :)
JohannaV
Luokka: Hevosaura
Viestit: 12
Liittynyt: 15 Syys 2010, 18:04

Re: Matka Amerikan keskilänteen (Illinois, Kansas)

Lukematon viesti Kirjoittaja JohannaV »

Haluatko uudenlaista näkemystä omaan tuotantosuuntaasi ja oppia uutta Amerikan Keskilännen maataloudesta? Ehkä hieman rentoutua ja nähdä uusia paikkoja mukavassa seurassa?

Jos vastasit kyllä, hyppää mukaan kyytiin!
Järjestämme maatalouden ammattimatkan USA:aan 16.-26.3.2013
tutustuen monipuolisesti neljän eri osavaltion (Iowa, Illinois, Kansas ja Missouri) maatalouteen. Pääsemme mm. seuraamaan lähietäisyydeltä Chigagon viljapörssin kiihkeää kaupantekotunnelmaa, katsastamme John Deeren puimuritehtaat Missisippin rannalla ja vierailemme useilla eri lypsy- ja lihakarjatilolla sekä kasvinviljelytiloilla ja viljadiilereiden luona.

Matkalle on vielä kaksi vapaata paikkaa jäljellä ja ne menevät ilmoittautumisjärjestyksessä. Jos siis kiinnostuit, varaa paikkasi nopeasti!

Ilmoittautumiset: Anna p. 044-2929759

www.jotours.fi
Maajussi66
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 312
Liittynyt: 02 Tammi 2010, 16:21
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: Matka Amerikan keskilänteen (Illinois, Kansas)

Lukematon viesti Kirjoittaja Maajussi66 »

Näistä matkoista olisi aina oltava kohtuullisen tarkka ohjelma tiedossa, ennen kuin sitä uskaltaa varata, ainakin jos ajattelee verovähennystä hyödyntävänsä.

Tämä matka voi hyvinkin mahtua kriteereihin, sitä en voi tietää matkaohjelmaa näkemättä, mutta tämä vain tiedoksi, ettei tule myöhemmin yllätystä.

Verottaja on tiukentanut huomattavasti tulkintaansa näiden vähennyskelpoisuudesta. Matkalla pitää olla riittävästi sellaista ohjelmaa ja kohteita, joiden antia viljelijä voi oikeasti hyödyntää kotimaassa harjoittamassaan maataloudessa.

Eli matkanjärjestäjä ei voi taata verovähennyskelpoisuutta vaikka tuossa noin väitetäänkin. On kiinni paitsi ohjelmasta niin myös lähtijän tuotantosuunnasta.
Laperi
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 32
Liittynyt: 31 Heinä 2010, 21:28

Re: Matka Amerikan keskilänteen (Illinois, Kansas)

Lukematon viesti Kirjoittaja Laperi »

Ja edeliseen sen verran lisäystä että matkanjärjestäjät voisivat varmistaa myös MELASTA matkan kelpoisuuden opinnoiksi. Se vaikuttaa siihen saako sen sijaisapuna vai meneekö vuoslomapäivä tai joutuuko ottamaan maksullista lomitusta.
Vastaa Viestiin