Joozeppi kirjoitti:kumpikohan olis tällä hetkellä parempi suojauskeino. myydä marraskuun vehnäfutuuri hintaan 223 € vai kiinnittää viljanhinta syksylle 175 €/tn?
voi hyvin olla ettei kumpikaan kannata mutta kumpi olis järkevämpi JOS haluaa suojata hintaa.
Futuurikauppaa voi käydä riippumatta siitä viljeleekö vehnää vai ei. Koen menetelmän tavalliseksi arvopaperikaupaksi, jolla ei ole maanviljelyn kanssa muuta tekemistä kuin se, että siinä myydään ja ostetaan maataloustuotteesta johdettuja arvopapereita. Sama vaikka ostaisit Talvivaaran osakkeita, onnistuisit myymään ne myöhemmin voitollisesti ja käyttäisit myyntivoiton vehnänviljelyn rahoittamiseen. Tämä mitenkään väheksymättä futuurikauppaa, siinä voi tehdä ihan oikeasti hyviä voittoja.
Hinnan kiinnitys on joskus, ei aina, järkevä toimenpide. Samaa markkinanäkemystä, jolla ostetaan ja myydään vehnäfutuureja, voinee käyttää myös kiinnityshinnan hakemiseen tai kiinnittämättä jättämiseen. Ja myös viljelypäätöksen tekemiseen - kylväisinkö jotain tuottoisampaa vehnän sijasta
Omaa hatara ja todennäköisesti hyvin pielessä oleva arvaukseni on, että vehnän hinnat nousevat vielä kevättä kohti, myös kiinnityshinnat. Seuraava tärkeä kohta hintojen kehittymisen kannalta lienee se aika, jolloin pohjoisen pallonpuoliskon isojen viljelyalueiden syysvehnien talvehtimisesta voidaan sanoa jotain puoleen tai toiseen. Jos ennakoidaan talvehtimisen onnistuvan, pitäisi hinta kiinnittää ennen tiedon julkituloa. Päinvastaisessa tapauksessa kiinnittämistä tulisi välttää koska hinnat jatkavat nousuaan.