Jokaisen mielipiteille/ideoille avoin keskustelupalsta, maatalouden eri aiheista. Tule mukaan keskustelemaan. Jollet ole vielä rekisteröitynyt, paina rekisteröidy-tekstiä alapuolella.
Se mitä tosta reikälevyn peittaimen esitteestä selviää kuulostaa ihan Jussi-peittaimelta. Ettei vaan olisi sama kone eri kuorissa..
Reinistä ei tietoa mutta vaikuttaa viksulta kun sitä ei tarvi erikseen "käyttää".
Nurkista löytyy myös vanha OVAS jauhe- ja nestepeittain joka kyllä tekee tasaisen jäljen mutta..
kärrylle ei viitsi peitata kun se sottaantuu ja sitten aina jää ylimääräistä.
Mulla on kans Ovas. Ittessään se ei kovin tasata jälkeä tee, mutta Ovaksen jälkeen jyvät menee 6 metriä pitkään ruuviin, joka tasottaa jäljen. Ruuvista tavara menee suoraan suursäkkiin. Koukkuvaalla kun puntaroi säkit niin peitattuja jyviä ei jää kun marginaalisen vähän, jos kylvettävät hehtaarit on edes suunnileen tiedossa.
Meillä oli ensin Damas kuivapeittain 60-luvulla, sen jälkeen Panogen nestepeittain 70-luvulla, johon tein kuivapeittaus lisälaitteen lumihomepeittausta varten. Seuraavaksi ostettiin Reini paineilmapeittain 80-luvulla jonka suutin laitettiin viljakierukkaan, käytettiin parivuotta. Sen jälkeen on käytetty Panogen nestepeittaajaa, kaikki tarvittavat aineet löytyy nykyään nestemäisenä, toimii hyvin kunhan muistaa pestä uusien aineiden käytön jälkeen, elohopeanaineita käyttäessä ei tarvinnut putsata röörejä.
Kun elohopeapitoisista aineista luovuttiin alkoivat meillä koneet reistailla, Täyssato vaati silikooniletkut muutoin letkut hajosi, onneksi ei tarvi sitä enään käyttää, uudet aineet ovat vesiohenteisia jolloin konekin helpompi puhdistaa vedellä. Eräitä aineita pitää pienellä sähköpuhaltajalla lämmittää kun ovat piimämäisiä.
Millaisen tulkinnan EU-tarkastaja tuohon sitten ottaa. Saako Baytania käyttää peräkkäisinä vuosina samalla lohkolla suosituksesta huolimatta? Vaaditaanko peräkkäiskäytölle jotain perusteluja, koska muitakin valmisteita on saatavilla. Itse en viitsi ottaa mitään riskiä, vaan tänä vuonna peitataan Täyssato jauheella.
Tuolta uudesta lukitusta ketjusta jatkan tänne:
Samoin Celestiä saa käyttää peräkkäin.
Tuo peräkkäiskäytön välttäminen ei ole kielto, on omassa harkinnassa käyttääkö vai ei, siitä ei sanktioida. Pitää muistaa että kielloissa on kyse pohjimmiltaan tehoaineista eikä kauppanimistä.
ATH kirjoitti:On suunnitteilla nestepeittaimen omavalmistus.
.
Pystyisikö sähkäkäyttöisestä maaliruiskusta tekemään peittaimen?
Tuskin sähköruiskusta ainakaan hyvää saa. Pieni kompura, painesäädin (yleensä kompurassa vakiona)painesäiliö, ruiskun suutin sopivaan kaukaloon jossa tasainen siemen virta. Säätö kuristimella nesteletkuun ja viljan virtauksella.Ilma nestesäiliöön ylhäältä ja neste ulos alhaalta.
Tarvitseeko tuon erota AIV-happoannostelijasta? Vanhempi tyyppi ennen moottorikäyttöisiä oli sellainen, jossa pullo kipattiin suutinta korkeammalle ja neste tuli painovoimaisesti. Olisi yksinkertainen, mutta paine ei tietenkään ole kovin suuri.